Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.powiatlomzynski.pl

Bociany policzone

Główne zdjęcie
fot. powiatlomzynski.pl

W ramach VI Międzynarodowego Cenzusu Gniazd Bociana Białego na terenie powiatu łomżyńskiego przeprowadzona została akcja liczenia bocianów. Znaleziono 745 gniazd - 545 z młodymi zdolnymi do wylotu oraz 200 gniazd bez "przychówku". Wwiele spośród tych 200 było zajętych przez dorosłe bociany, które jednak nie złożyły jaj, utraciły je, bądź wszystkie pisklęta, które się z jaj wykluły zginęły z różnych przyczyn.

Bociany białe w powiecie łomżyńskim w ramach światowego inwentaryzowania tego gatunku liczyło 13 osób (troje pracowników Muzeum Przyrody w Drozdowie, dwoje pracowników Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi oraz ośmioro wolontariuszy).

Łącznie na terenie 9 gmin powiatu oraz miasta Łomży naliczyliśmy 1564 młode bociany. Największe zagęszczenie bocianów występuje w gminie Wizna (205 młodych/100 km2), niewiele mniejsze w gm. Jedwabne (180) oraz gm. Przytuły (160). Najmniejsze zagęszczenie stwierdzono w gminie Zbójna (58) oraz Śniadowo (59 młodych bocianów na 100 km kw.). Najwięcej gniazd zaobserwowano z trzema młodymi (267), najmniej z pięcioma (14 takich gniazd w całym powiecie).
W poszczególnych gminach - miejscowości, w których było najwięcej bocianich gniazd:

- gm. Jedwabne: Mocarze (16),
- gm. Łomża: Koty (18),
- gm. Miastkowo: Podosie (10),
- gm. Nowogród: Szablak (25),
- gm. Piątnica: Penza i Kalinowo (po 9 gniazd),
- gm. Przytuły: Wilamowo (12),
- gm. Śniadowo: Wszerzecz (5).
- gm. Wizna: Wizna (14) i Sieburczyn (12),
- gm. Zbójna: Zbójna (11) i Dobrylas (10 gniazd),

Kolejne światowe liczenie boćków - za 10 lat.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę