Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Farna z wodozdrojem

Główne zdjęcie
fot. UM Łomża

W czwartek, w samo południe, Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński przeciął wstęgę w barwach miasta symbolicznie, ponownie, otwierając ulicę Farną. Kilkudziesięciometrowa uliczka jest jedną z najstarszych w mieście i łączy ulicę Długą i Stary Rynek z Dworną. Za około 180 tys. złotych wyłożono na niej bruk, ustawiono stylizowane ławeczki i latarnie, a na samym środku ustawiono “wodozdrój”.


Pomysł na wybrukowanie Farnej ma długą historię. Dwa lata temu Gazeta Współczesna rozpoczęła nawet akcję “Brukujemy Farną” której celem było zebranie funduszy na ten cel. Każdy kto chciał, zarówno osoba prywatna jak i firma, mógł “za niewielką opłatą” zamówić własną kamienną wizytówkę na nowej nawierzchni Farnej. Pomysł poparły władze miasta. Ówczesny wiceprezydent Łomży Janusz Nowakowski mówił wtedy: “Jeśli będzie zainteresowanie akcją, Urząd Miasta weźmie na siebie stronę techniczną przedsięwzięcia. Co więcej, będziemy proponować, żeby nie poprzestać na ulicy Farnej. Także ulica Długa spełnia wszelkie kryteria bycia miejscem szczególnym; takim, którym łomżanie będą mogli szczycić się przed gośćmi i z dumą mówić: oto Łomża!”

Niestety akcja “Brukujemy Farną” nie zyskała wielkiego wsparcia ze strony mieszkańców - pozyskano około 2.000 złotych. Inwestycję więc odkładano, aż do tego roku. W czerwcu prace ruszyły i trwały całe wakacje. Pracownicy MPGKiM nawierzchnie ulicy i dawnych chodników wyrównali do jednego poziomu i całość wyłożyli kostka brukową. Ustawiono też cztery żeliwne ławeczki (po 902 złote sztuka), cztery żeliwne latarnie (2.623zł/szt) i jeden wodozdrój za niemal 4 300 złotych.

Jak mówił otwierając wybrukowana Farną Prezydent praca nad “stylizowaniem” starej części Łomży będą realizowane w następnych latach. Być może już za rok pracownicy z MPGKiM odwrócą bruk na ulicy Dwornej (od Giełczyńskiej do Krótkiej). Później tak samo jak na Farnej bruk wyłożono by też na Długiej, Krótkiej i na Starym Rynku. Szacuje się, że na wykonanie tych prac potrzebne byłoby około 10 milionów złotych.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę