Podwójna uroczystość w Galerii
Dyrektor Muzeum Pólnocno-Mazowieckiego zaprasza 8 maja 2009 roku, o godzinie 18.00, do sal Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, przy ul. Długiej13, na otwarcie wystawy malarstwa i rysunku artystów z Ukrainy: Natalii Pastuszenko, Tatiany Gubiny oraz Aleksandra Miłowzorowa. Wernisażowi towarzyszyć będzie doroczna uroczystość wręczenia Nagrody Bursztynowego Kierca przyznawanej za wspieranie i popularyzowanie działalności Muzeum oraz wkład w jego rozwój. Laureatami Nagrody za rok 2008 są: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy oraz Pani Agnieszka Wysocka .
Współpraca Muzeum z OSM w Piątnicy datuje się od 2000 roku, kiedy to Spółdzielnia wsparła realizację wystawy czasowej “W kuchni i komorze”. W następnych latach wielokrotnie sponsorowała imprezy folklorystyczne odbywające się na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie (”Skansenowskie Spotkania, “Niedziela św. Rocha”) oraz festyny archeologiczne organizowane w ramach cyklu “Powroty do przeszłości” na dziedzińcu Muzeum w Łomży (rok 2007 i 2008).
Pani Agnieszka Wysocka zajmuje się nauczaniem plastyki w łomżyńskich gimnazjach i od lat współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej w Łomży w zakresie wzbogacania szkolnej edukacji plastycznej o różne formy kontaktu uczniów ze sztuką. Polegają one, m.in., na: zwiedzaniu wystaw, uczestniczeniu w lekcjach muzealnych i spotkaniach z artystami plastykami, indywidualnych wizytach na wystawach oraz podejmowaniu przez młodzież samodzielnych prób interpretacji dzieł sztuki. Pełna zaangażowania praca edukacyjna Pani Agnieszki Wysockiej przekłada się na wzrost zainteresowania młodych ludzi sztuką współczesną. Jej wychowankowie są nie tylko częstymi gośćmi w Galerii, ale także aktywnymi odbiorcami sztuki.
Wystawa artystów z Ukrainy została zorganizowana z inicjatywy Natalii Pastuszenko, zaprzyjaźnionej z łomżyńskim środowiskiem plastycznym dzięki wspólnemu uczestnictwu w plenerach i wystawach. Ukraińscy twórcy tematem swoich obrazów i rysunków uczynili historie “wzięte” z życia oraz zaczerpnięte z wyobraźni. Wpisując podpatrzone sytuacje, zdarzenia osobiste i wymyślone sceny w nową przestrzeń znaczeniową, wzbogaconą elementami baśni i ukaraińskiego folkloru, otworzyli je na nowe skojarzenia i interpretacje. Każdy z autorów ma własne marzenia i emocje, własny styl i poetykę. Te odmienne światy łączy, natomiast, obecność pierwiastka humanistycznego, który przenika głęboka refleksja na temat ludzkiego losu.
Wystawa sztuki ukraińskiej została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Łomży.