Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Mistrzyni Ortografii Miasta Łomża 2009

Główne zdjęcie
Dyktando w SP nr 10 poprowadziła Joanna Szkop z ODN w Łomży

- Z roku na rok coraz bardziej ten konkurs przeżywam i coraz bardziej jestem zestresowany – wyznał osiemnaściorgu finalistom VI Międzyszkolnego Konkursu Mistrz Ortografii Miasta Łomża prezydent Jerzy Brzeziński, który rokrocznie pokonuje stres i jednak zasiada w ławce szkolnej Szkoły Podstawowej nr 10. - Niestety, umysł już nie ten jak przed laty... Intuicja prezydenta nie zawiodła - zrobił więcej błędów w dyktandzie niż Paulina Barwikowska, ambitna i pracowita uczennica klasy VI a SP nr 10 i wychowanka znakomitej polonistki Wiesławy Domalewskiej. Paulina popełniła tylko jeden drobny błąd i od dziś nosi zaszczytny tytuł Mistrzyni Ortografii Miasta Łomża 2009.

Gości powitała Hanka Gałązka, dyrektor SP nr 10 w Łomży
Gości powitała Hanka Gałązka, dyrektor SP nr 10 w Łomży
Polonistka SP nr 10 Mirosława Bieniecka podaje kartę do pisania dyktanda i kupon  z kodem prezydentowi Łomży Jerzemu Brzezińskiemu
Polonistka SP nr 10 Mirosława Bieniecka podaje kartę do pisania dyktanda i kupon z kodem prezydentowi Łomży Jerzemu Brzezińskiemu
Dyktando w SP nr 10 poprowadziła Joanna Szkop z ODN w Łomży
Dyktando w SP nr 10 poprowadziła Joanna Szkop z ODN w Łomży
Uczniowie piszący dyktando VI Międzyszkolnego Konkursu Mistrz Ortografii Miasta Łomża 2009
Uczniowie piszący dyktando VI Międzyszkolnego Konkursu Mistrz Ortografii Miasta Łomża 2009

„Dziesiątka” na przyjęcie potencjalnych mistrzów ortografii z łomżyńskich szkół podstawowych, którzy wcześniej wygrywali eliminacje klasowe i szkolne, przygotowała się wzorowo. Od wejścia witają nas uśmiechnięte czwartoklasistki, zaś jedna z nich Ola Konopka prowadzi do sali, gdzie wśród kwiatów „fruwają” w barwnych dekoracjach  trudne do napisania wyrazy. Króluje motto z Janusza Korczaka: „Błąd w mowie jest jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz”. Wiedzą o tym Julia Rusin i Hubert Karwowski z SP 10, ale w rodzajowej scence trochę narzekają, że polonistyczna kadra uczniów nie oszczędza, nie zostawiając na dyktandach suchej nitki. W końcu jednak dodają animuszu koleżankom i kolegom, których czekają zmagania z długim i trudnym dyktandem pt. „Wiosna”. Przygotowała je – jak zresztą wszystkie poprzednie – Joanna Szkop, konsultantka ds. języka polskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.
Sprawdźcie Państwo przykładowo, nad czym biedzili się uczniowie: „(...)adko kiedy słyszy się ostrodziobą pieg(...)ę, pstrocistozłotego czy(...)a, brązowooką g(...)eg(...)(...)łkę czy w(...)askliwego k(...)yka”. Z dziesiątkami podobnych trudności musiała poradzić sobie nie tylko Mistrzyni Ortografii Paulina Barwikowska, która w nagrodę dostała mp3, eleganckie pióro, długopis i książki.
Drugie miejsce zajęła Kinga Gacka z SP 5, uczennica Marii Tyszki, a trzecie – Izabela Wykowska z SP 7, którą w zawiłości ojczystej mowy wprowadza Iwona Erynk-Cichowicz. Sprawdzająca błyskawicznie dyktanda komisja przyznała jedno wyróżnienie, które odebrała Konstancja Piaścik z SP 2, przygotowywana przez Ludmiłę Malinowską. W skład komisji weszły polonistki z SP 10: Mirosława Bieniecka, Joanna Lewczuk, Beata Obrycka, Małgorzata Sadowska i Renata Zaniewska oraz z SP 9 Halina Makowska. Nad całością przebiegu konkursu czuwała Dorota Żbikowska.
Dyrektor SP 10 Hanka Gałązka podziękowała uczniom za udział, nauczycielom za serce do wprowadzania w tajniki polszczyzny, zaś sponsorom za hojność, bowiem wśród nagród były i mp3, i radiomagnetofon, i pióra, i długopisy, i książki dla pozostałych. Zatem podziękowania za pomoc w organizacji konkursu Mistrz Ortografii Miasta Łomża przyjęli: Wioletta Najda z firmy Sonarol, Hanna Gosk z Pryma 1, Anna Wądołowska z księgarni Omnibus, Ryszard Karwowski z kwiaciarni Irys, Czesław Filipkowski z UNIQA, Elżbieta Gadomska z piekarni i cukierni Okruszek oraz Wanda i Tadeusz Wałkuscy. Do wzbogacenia puli nagród przyczyniły się też Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Po zmaganiach z ortografią uczestnicy, goście i organizatorzy obejrzeli zabawne kabaretowe widowisko o Czerwonym Kapturku, które wystawił zespół pod wodzą Katarzyny Koziatek.

Tekst: Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski / 4lomza.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę