Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Ceny ciepła w Łomży idą w górę

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży podniosło cenę sprzedawanego ciepła. Nowa taryfa, obowiązująca od wczoraj, jest wyższa o niemal 13% niż dotychczasowa. Marian Mielcarek, prezes MPEC, w liście rozesłanym do lokalnych mediów tłumaczy, że podwyżka spowodowana jest wzrostem cen miału węglowego i energii elektrycznej.

Od 1 stycznia 2009 roku cena miału węglowego  wzrosła średnio o 33%, a energii elektrycznej średnio o 28% - podaje MPEC.
- Udział kosztu miału węglowego w  koszach przedsiębiorstwa kształtuje się na poziomie 42% a kosztu energii elektrycznej na poziomie 6%.  Zatem tylko z tytułu wzrostu cen tych składników kosztów, cena za ciepło powinna wzrosnąć o ponad  15%  - tłumaczy Mielcarek.
Prezes miejskiej spółki podkreśla jednak, że aby graniczyć ten wzrost zarząd spółki podjął działania dla obniżenia innych kosztów, co ostatecznie  skalę  podwyżki  sprowadziło do 12,94%.
Niestety – jak dodaje prezes - to ograniczenie wpłynie także na zwiększenie straty na sprzedaży  energii cieplnej w 2009 roku w stosunku do lat ubiegłych. W roku 2006 łomżyński MPEC stracił 358 tys. zł, rok później było to już 471 tys. zł, a w 2008 aż 873 tys. zł.
W tym roku prognoza mówi, ze strata spółki na sprzedaży energii cieplnej będzie jeszcze większa i sięgnie nawet 1 mln 280 tys. zł.
- Tak duża strata wynika między innymi z faktu, że cena  ciepła zmienia się  praktycznie już po sezonie grzewczym, a w miesiącach luty i marzec  i I połowa kwietnia mimo zużywania  węgla i prądu po wyższych cenach, ceny ciepła nie były zmieniane – tłumaczy prezes Mielcarek.

Dodajmy, ze nową cenę energii cielnej w Łomży jeszcze w marcu zatwierdził Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Na podstawie przepisów Prawa Energetycznego nowa Taryfa została wprowadzona do stosowania od 15 kwietnia 2009 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę