Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Przedsiębiorcy nie walczą o należny im zwrot podatku

Dzięki korzystnemu wyrokowi Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - polscy przedsiębiorcy mogą odzyskać nawet kilka miliardów złotych z VAT od aut i od paliwa. Mimo to nie garną się z roszczeniami o zapłacony podatek. W obawie przed uciążliwymi kontrolami skarbowymi - firmy rezygnują z dopominania się o zaległy podatek od zakupu i leasingu samochodów i paliwa do nich. VAT dotyczy głównie samochodów z kratką, którym prawo do odliczenia podatku ograniczono przepisami obowiązującymi od maja 2004 r.

W woj. podlaskim do skarbówki wpłynęło już kilkaset wniosków o zwrot należności. Pierwsze wypłaty rozpoczną się w przyszłym tygodniu - mówi rzecznik Izby Skarbowej - Radosław Hancewicz. Jego zdaniem przedsiębiorcy nie korzystają masowo z możliwości odzyskania podatku VAT nie dlatego że boją się kontroli, ale dlatego, że nie zbierali faktur za paliwo. Ponadto zwrócone ze skarbówki pieniądze musieliby wykazać w dochodach i zapłacić od tego podatek.

Jak mówi ekonomista Centrum imienia Adama Smitha - Zbigniew Sulewski - w Polsce jest kilkaset tysięcy tzw. samochodów z kratką. Zwrot podatku z odsetkami oznaczałby dla budżetu spore wydatki, ale z obawy przed kontrolami tylko nieznaczna część zdecyduje się na odzyskanie pobranych niezgodnie z prawem podatków. Zdaniem ekspertów podatnicy będą korzystać z możliwości odzyskania VAT. Przyznają jednak, że sięgnięcie po te pieniądze rzeczywiście zwiększy prawdopodobieństwo kontroli w firmach.
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę