Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Smakowity dzień obżarstwa

Główne zdjęcie
Pączki i Jacek Szymański

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” - to staropolskie porzekadło przypomina, że nadszedł ostatni przed Wielkim Postem czwartek karnawału. Z tej okazji cała rodzina Cendrowskich, prowadzących od 1964 roku w Łomży znaną cukiernię, w nocy z środy na czwartek zawija z pracownikami rękawy i kręci tradycyjne pączki, póki sił w rękach starczy. W tym roku – jak zapowiadają - pulchnych i słodkich pączków nasmażą ponad 10 tysięcy!


- Zaczniemy przed północą, a skończymy nad ranem – opowiadał w środę po południu Andrzej Cendrowski (lat 38), któremu do dziś w przygotowaniu tłustoczwartkowych smakołyków pomagają założyciele cukierni - tata Mieczysław i mama Barbara. - Użyjemy mąki tortowej z najlepszej polskiej pszenicy, a do przygotowania ciasta użyjemy margaryny, mleka, drożdży i cukru.
W zakładzie państwa Cendrowskich otoczą porcję wiśniowej marmolady kawałkiem ciasta, po czym to co powstanie na pięć minut wrzucą na rozgrzany smalec. Aby pączek był prawdziwy, po upieczeniu trzeba go jeszcze posypać cukrem pudrem lub polać aromatyczną polewą i... nad ranem dowieźć do sklepów.

W historii pączka nie zawsze było tak słodko. Średniowieczny przysmak tłustego czwartku, zwanego też zapustami, wyrabiano z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną. Żeby narobić większego smaku, podawano również tłuste pieczone mięsa, a dla lepszego humoru i gorzałkę. Od okresu odrodzenia, czyli ok. XVI w., nasz dosłownie tłusty czwartek zamienił się w czwartek słodki, jakim jest do dziś.

Mirosław Derewońko
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę