Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Szkoły nie są przygotowane do przyjęcia sześciolatków

Wyodrębnienie osobnych pomieszczeń dla najmłodszych, zorganizowanie opieki po lekcjach, zapewnienie dodatkowego posiłku, brak odpowiednich mebli czy placów zabaw - to podstawowe problemy jakie zgłaszają dyrektorzy podlaskich szkół pytani o obniżenie wieku szkolnego.

Od pierwszego września (pod warunkiem, że senat uchwali i prezydent podpisze ustawę o systemie oświaty) rodzice będą mogli posyłać sześciolatki do szkół. W całym kraju kuratorzy oświaty sprawdzają czy szkoły przygotowane są na przyjęcie sześciolatków - tym bardziej, że za trzy lata będzie to nie przywilej a już obowiązek. Do wszystkich placówek w województwie podlaskim trafiła ankieta dotycząca bazy szkoły, wyposażenia pomieszczeń i boisk, zapewnienia odpowiedniej kadry i opieki do momentu odebrania przez rodziców. Dzieciom rodziców pracujących szkoła powinna zapewnić posiłki i opiekę, tak jak w przedszkolu - przynajmniej do godz. 17:00. Ankietę wypełniło 85% dyrektorów.

Zdecydowana większość szkół, bo aż 90% dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami do prowadzenia zajęć edukacyjnych. 40% placówek nie jest w stanie zorganizować dzieciom opieki po lekcjach w świetlicy, przy czym tylko kilka procent szkół wygospodaruje oddzielne pomieszczenie. Tylko co trzecia placówka jest w stanie wyodrębnić część budynku na potrzeby najmłodszych dzieci. Niespełna połowa toalet dostosowana jest do wzrostu dzieci sześcioletnich. Prawie wszystkie szkoły posiadają boiska, za to place zabaw ma tylko 40% szkół.

Zdecydowana większość dyrektorów (80%) apeluje o środki na piaskownice, huśtawki czy drabinki. Brakuje pomocy dydaktycznych w 65% szkół. Polowa placówek nie ma mebli odpowiednich dla sześciolatków. Tylko co trzecia szkoła jest w stanie wydłużyć czas pracy świetlicy do 10 godzin oraz zapewnić dodatkowy posiłek, oprócz obiadu. Małe szkoły wiejskie nie posiadają stołówek. Dowożenie dzieci jest w stanie zorganizować ponad połowa szkół.

Mimo to kurator oświaty województwa podlaskiego, Jerzy Kiszkiel mówi: "Nie jest źle". Przypomina też, że do września zostało jeszcze 7 miesięcy.

Pomysł obniżenia wieku szkolnego do 6 lat podzielił dyrektorów szkół. Tyle samo (30%) jest zwolenników ile przeciwników. Pozostali nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi, za to wskazali na problemy organizacyjne oraz na samych rodziców, którzy krzywo patrzą na propozycje resortu edukacji, aby ich pociechy posyłać wcześniej do szkoły. Największym zmartwieniem dyrektorów szkół są dodatkowe pieniądze na ich doposażenie. Jak wynika z raportu nie powinno być za to problemów z nauczycielami.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę