Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Noclegownia dla bezdomnych

Główne zdjęcie
Noclegownia w Łomży

- Nie łudźmy się, nawet jeśli stworzymy najlepsze warunki, może zdarzyć się przypadek, że ktoś wychłodzi się na ławce czy w jakiejś ruderze na terenie Łomży – mówi Wiesław Jagielak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który tej zimy prowadzi noclegownię i ogrzewalnię przy ul. Dwornej 24 a. - Alkohol grzeje od wewnątrz, ale kiedy bezdomny przyśnie, organizm się wyziębia i człowiek może zejść z tego świata...

Miasto Łomża w budżecie roku 2009 przewidziało na prowadzenie noclegowni i ogrzewalni 83 tysiące złotych. W noclegowni dla bezdomnych mężczyzn przygotowano 12 miejsc, dla kobiet – cztery. Obecnie korzysta z tego pięciu panów i jedna pani. Dyrektor MOPS ostrożnie ocenia, że bezdomnych w Łomży jest szesnaścioro.
Od września ubiegłego roku - odkąd MOPS z polecenia prezydenta Łomży przejął prowadzenie noclegowni od diecezjalnej Caritas - z możliwości noclegu, zjedzenia posiłku czy wzięcia prysznica korzysta miesięcznie średnio osiem osób. Mają do dyspozycji kuchenkę, mikrofalówkę, lodówkę, telewizor i pralkę. W pobliskiej stołówce Caritas przy ul. Giełczyńskiej zapewniono im śniadania i obiadokolacje. Dodatkowo Tadeusz Krukowski, kierownik noclegowni, stara się o produkty spożywcze od sponsorów. Bezdomni muszą spełniać dwa warunki: przedstawić decyzję o przyznaniu miejsca z MOPS i być trzeźwymi.
- Przy ul. Dwornej 24 a prowadzimy również ogrzewalnię dla bezdomnych pod wpływem alkoholu, których dowozi zwykle pogotowie ratunkowe, policja lub straż miejska – dodaje dyrektor Jagielak. - Tam  również obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.
Ogrzewalnia, zgodnie z nazwą, zapobiega wyziębieniu organizmu i nie oferuje udogodnień, z jakich korzystają bezdomni w noclegowni.
Noclegownia i ogrzewalnia działają codziennie od godz. 15 do godz. 8 rano dnia następnego. W święta Bożego Narodzenia i w Nowy Rok były otwarte cała dobę. O ich istnieniu wie zarówno policja, jak straż pożarna i pogotowie, zatem o ludziach potrzebujących pomocy należy informować pod numerami alarmowymi: 997, 998 lub 999.
Swoją noclegownię mają też bezdomni w Zambrowie.  Przygotowano w niej 12 miejsc, z których mogą  skorzystać w godz. 19.30 – 7.30 dnia następnego. Wyposażono ją, m.in., w kuchenkę gazową, mikrofalówkę i telewizor. Informacje o losie bezdomnych można zgłaszać pod podanymi numerami alarmowymi i pod całodobowym: 0 86 276 31 80.

Mirosław R. Derewońko       

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę