Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Podlascy przedsiębiorcy coraz rzadziej zatrudniają na czas nieokreślony.

Pracodawcy coraz mniej chętnie podpisują długookresowe umowy o prace i umowy na czas nieokreślony. Zastępca Głownego Inspektora Pracy Witold Zalewski uważa, że tego rodzaju umowy są w regresie i zastepują je umowy krótkoterminowe a nawet cywilnoprawne umowy zlecenia i o dzieło. Witold Zalewski, który spotkał się dzis w Białymstoku z podlaskimi związkowcami i pracodawcami podkreślił, że w stosunkach pracodawca - pracownik obowiązuje zasada swobody zawierania umów i Inspekcja nie może zmuszać pracodawców, by zatrudniali pracowników na umowy o pracę.


Tu problemem jest to, że zwłaszcza młodzi pracownicy nie wiedzą co podpisują , bo nie rozróżniają umów cywilnoprawnych od umów o pracę. Inspektorzy moga natomiast zwracać uwage pracodawcom, którzy podpisują z pracownikami fikcyjne umowy zlecenia zawierające elementy umów o pracę n.p. podporządkowanie kierownikowi, obowiązek stawienia się w pracy na określnony czas czy obowiązek wykonania pracy osobiście. W takiej sytuacji inspektor PIP może przekonywać pracodawcę do podpisania z pracownikiem umowy o pracę lub namawiać pracownika do wystąpienia do sądu o ustanowienie stosunku pracy. Podczas spotkania związkowcy narzekali na nagminne łamanie przez pracodawców praw związkowych. Jednocześnie przewodniczący Podlaskiego OPZZ Antoni Poźniak poinformował, że coraz częściej związki zawodowe powstają w prywatnych zakładach pracy i udaje się im współpraca z właścicielami. Z kolei przedsiębiorcy podkreslali, że nagłaśniane przez media przypadki łamania prawa pracy dotyczą głownie wielkich zakładów pracy, korporacji i banków a nie drobnych, rodzinnych firm.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę