Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

“Z biegiem rzeki” - akwarele Henryka Osickiego

Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza w sobotę, 13 grudnia 2008 roku, o godz. 13.13 na wernisaż jubileuszowej wystawy Henryka Osickiego. Artysta przygotował tę ekspozycję z okazji swoich 80. urodzin. Tematów dostarczyła mu Narew. Tak oto mówi o niej: “ Moja fascynacja rzeką Narew nastąpiła w chwili pierwszego z nią zetknięcia. Było to późną jesienią 1961 roku. Urzekł mnie spokojny nurt i meandryczny kształt koryta oraz szeroka dolina o wysokich skarpach, na których usytuowane są osiedla i miasta, a wśród nich Łomża z panoramą odbijającą się w lustrze wody. Dlatego wystawa moich akwarel zatytułowana została “Z biegiem rzeki”.

artysta plastyk - Henryk Osicki
artysta plastyk - Henryk Osicki
 

Wiosną Narew wypływa z koryta. Zalewając łąki tworzy malownicze rozlewisko. Gdy wody opadną, łąki zmieniają się w kobierzec z zielonej trawy i żółtych kaczeńców. Maluję akwarele, które pokazują bliski mi krajobraz w czterech porach roku, od wiosny do zimy. Prace wykonane są na podstawie szkiców, ale nie stanowią fotograficznego odbicia pejzażu. Zachowują jego nastrój i klimat, ilustrując doznania, które powstały w mojej wyobraźni.”

Henryk Osicki urodził się w 1928 roku. W 1960 uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku i na krótko osiadł w Poznaniu.W 1961 roku przybył do Łomży, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Jego dorobek jest niezwykle bogaty i urozmaicony. Składają się na niego projekty zabawek w Spółdzielni “Miś”(ponad 500 wzorów), aranżacje wnętrz, olejne i akwarelowe portrety, pejzażeoraz kompozycje figuralne, polichromie ścienne (w kościołach w Jastrowie, Gdyni-Cisowej, Tarnowie k. Poznania, Najświętszej Marii Panny w Łomży, św. Trójcy w Grajewie), projekty i realizacje witraży (m.in. w kościołach: św. Brunona w Łomży, w Śledzianowie, Waniewie, Bargłowie, św. Trójcy w Grajewie, a także w pałacu w Srebrnej k. Płocka i USC w Mońkach). Dopełnieniem biografii artysty jest praca pedagogiczna w Liceum Plastycznym w Łomży, gdzie, w latach 1995 -2002, wprowadzał uczniów w tajniki malarstwa. Ostatnio Henryk Osicki maluje głównie akwarele, poszukując tematów w nadnarwiańskim krajobrazie. Zawsze potrafi odkryć w nim inspirujący zasób form, kształtów i nastrojów. Nasyciwszy oczy widokami w plenerze, po farby sięga dopiero w pracowni, utrwalając na papierze zmienność stanów rodzimej przyrody. Jego sposób obrazowania polega na łączeniu elementów realistycznych i pierwiastków metaforycznych w subtelną całość o impresyjnym charakterze. Henryk Osicki wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych: w Białymstoku (1962, 1965, 1970, 1975, 2000), Łomży (1968, 1980, 1988, 1994, 1998, 2004), Kolnie (1969), Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem (1970) oraz uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i plenerach.W roku 1981 otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury, zaś, w 1983 został laureatem konkursu środowiskowego “Dzieło plastyczne roku”, organizowanego przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Łomży. W roku 1988 został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast, w 1999, Związek Polskich Artystów Plastyków przyznał mu Złotą Odznakę za szczególne zasługi dla sztuki. Jest także posiadaczem Odznaki Zasłużonego Działacza Kultury i medalu „Za zasługi dla województwa łomżyńskiego”. Otrzymał ponadto wiele dyplomów uznania od Ministra Kultury oraz władz wojewódzkich i miejskich. Obrazy, akwarele i witraże Henryka Osickiego znajdują się w zbiorach Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Łomży, a także w wielu kolekcjach prywatnych, w kraju oraz za granicą.

Karolina Skłodowska - Kierownik Galerii Sztuki Współczesnej

..

Grzegorz Gwizdon
wt, 09 grudnia 2008 14:27
Data ostatniej edycji: pt, 12 grudnia 2008 14:22:23

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę