Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 13 czerwca 2021 napisz DONOS@

W galerii świątecznie.

W scenerii wystawy bożonarodzeniowych kartek oraz malarskich pejzaży o zimowej tematyce - w Galerii Sztuki Współczesnej - przez cały tydzień trwają Spotkania Mikołajkowe dla dzieci. Najmłodsi widzowie mają do obejrzenia ponad 150 pocztówek świątecznych z bogatej kolekcji Zdzisława Kalinko. Na kartkach pojawia się całe bogactwo motywów. Są tu tradycyjne sceny z Narodzenia Dzieciątka, ale także szopki krakowskie, wizerunki kolędników, romantyczne sceny rodzajowe, kompozycje z ozdób choinkowych, podobizny świętego Mikołaja i obrazki przedstawiające zabawy na śniegu oraz zimowe pejzaże. Najstarsze karty, zgromadzone przez łomżyńskiego kolekcjonera, pochodzą z lat 30. ubiegłego wieku i zostały wydane w Niemczech, najmłodsze mają zaledwie rok. Projektantami pocztówek bywali znani artyści, jak Zofia Stryjeńska, Jan Marcin Szancer, czy Józef Wilkoń (przykłady są na wystawie). Akcenty lokalne reperezentują pocztówki wydawane w ostatnich latach przez łomżyńskie firmy i instytucje. Wśród nich na uwagę zasługują niepowtarzalne kartki autorstwa Teresy Adamowskiej.

Zwiedzający wystawę nie tylko mają okazję poznać liczącą ponad 160 lat historię pocztówki świątecznej, ale także zapoznać się z tradycjami bożonarodzeniowymi symbolizowanymi przez przystrojone drzewko choinkowe, kolędy i postać św. Mikołaja. Drugą część ekspozycji tworzą olejne i akwarelowe pejzaże zimowe pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz z kolekcji łomżyńskiego Muzeum. Autorami prac są następujący artyści: Teresa Adamowska, Sławomir Chudzik, Gerwazy Löriczy, Hoang Ngoc Huu, Małgorzata Kozon, Ludwik Maciąg, Henryk Osicki, Iwona Sielska, Kazimierz Wejhert, Bronisław Tyl.

opr. Karolina Skłodowska - kierownik Galerii  

Grzegorz Gwizdon
nie, 30 listopada 2008 11:36
Data ostatniej edycji: pt, 16 stycznia 2009 02:36:16

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. (086) 2164100

Czynna oprócz poniedziałków i dni świąteczne
w godz. 10 - 17.
Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu
do galerii:
-inne wydarzenia- 6 zł
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę