Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 29 września 2020 napisz DONOS@

W galerii świątecznie.

W scenerii wystawy bożonarodzeniowych kartek oraz malarskich pejzaży o zimowej tematyce - w Galerii Sztuki Współczesnej - przez cały tydzień trwają Spotkania Mikołajkowe dla dzieci. Najmłodsi widzowie mają do obejrzenia ponad 150 pocztówek świątecznych z bogatej kolekcji Zdzisława Kalinko. Na kartkach pojawia się całe bogactwo motywów. Są tu tradycyjne sceny z Narodzenia Dzieciątka, ale także szopki krakowskie, wizerunki kolędników, romantyczne sceny rodzajowe, kompozycje z ozdób choinkowych, podobizny świętego Mikołaja i obrazki przedstawiające zabawy na śniegu oraz zimowe pejzaże. Najstarsze karty, zgromadzone przez łomżyńskiego kolekcjonera, pochodzą z lat 30. ubiegłego wieku i zostały wydane w Niemczech, najmłodsze mają zaledwie rok. Projektantami pocztówek bywali znani artyści, jak Zofia Stryjeńska, Jan Marcin Szancer, czy Józef Wilkoń (przykłady są na wystawie). Akcenty lokalne reperezentują pocztówki wydawane w ostatnich latach przez łomżyńskie firmy i instytucje. Wśród nich na uwagę zasługują niepowtarzalne kartki autorstwa Teresy Adamowskiej.

Zwiedzający wystawę nie tylko mają okazję poznać liczącą ponad 160 lat historię pocztówki świątecznej, ale także zapoznać się z tradycjami bożonarodzeniowymi symbolizowanymi przez przystrojone drzewko choinkowe, kolędy i postać św. Mikołaja. Drugą część ekspozycji tworzą olejne i akwarelowe pejzaże zimowe pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz z kolekcji łomżyńskiego Muzeum. Autorami prac są następujący artyści: Teresa Adamowska, Sławomir Chudzik, Gerwazy Löriczy, Hoang Ngoc Huu, Małgorzata Kozon, Ludwik Maciąg, Henryk Osicki, Iwona Sielska, Kazimierz Wejhert, Bronisław Tyl.

opr. Karolina Skłodowska - kierownik Galerii  

Grzegorz Gwizdon
nie, 30 listopada 2008 11:15
Data ostatniej edycji: pt, 16 stycznia 2009 02:37:45

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę