Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 listopada 2024 napisz DONOS@

Serdeczny datek w krainie cieni

Główne zdjęcie
Łomżyniacy całymi rodzinami wrzucali grosiki do puszek kwestarzy

- Zbieramy na renowację zabytków cmentarnych – red. Adam Dąbrowski, szef Studia Łomża Radia Białystok, potrząsa metalową puszką przed najwęższym wejściem na cmentarz przy Domu Pogrzebowym Tyszka. - Mam szczęście, bo przed chwilą łomżanka przyjezdna wrzuciła 100 zł - zwykle darczyńcy wrzucają po kilka złotych. Świeci słońce, jest dość ciepło. Odświętnie wystrojony tłum z doniczkami chryzantem i siatkami zniczy odwiedza rodzinne groby. W puszkach kwestarzy lądują kolejne grosiki i banknoty. Trwa kwesta na ratowanie nagrobków na ponad 200-letnim tzw. starym cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży. Rok temu ponad 100 kwestarzy zebrało ok. 30 tys. zł. Od pierwszej zbiórki w 1984 r. ponad 120 zabytków odzyskało dawny blask. Na naszym cmentarzu jest ich sporo - ponad 550.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz
Obrońca łomżyńskich zabytków, malarz i scenograf Przemysław Karwowski
Obrońca łomżyńskich zabytków, malarz i scenograf Przemysław Karwowski
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński
Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Wiesław T. Grzymała przed bramą główną
Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Wiesław T. Grzymała przed bramą główną
Zachęcaniem odwiedzających do wsparcia akcji Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zajęli się, m.in., dziennikarze, samorządowcy, politycy, nauczyciele i przedsiębiorcy. Kwestują we Wszystkich Świętych i będą na naszą hojność liczyć także w Zaduszki.
- Zawsze jak jesteśmy w święta na cmentarzu, wspieramy akcję ratowania zabytków – mówi Robert Świderski z Podgórza, który z małżonką przybył na groby bliskich. - To nasz obowiązek!
Henryk Maszkowski przyjechał z żoną i dwojgiem dzieci z Piątnicy. Popiera akcję, ale ubolewa, że nie wie, „na co to idzie”.
- Mogłyby przy odrestaurowanych za pieniądze z kwesty nagrobkach pojawić się tabliczki z taką informacją – proponuje. - A może przed głównym wejściem na tablicy lub na ulotce, wręczanej składającym datki...?
Prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz przy bramie od strony Domu Pogrzebowego Marczyk wprawdzie puszkę ma lekką, ale...
- Jestem zachwycony hojnością łomżyniaków – wyznaje. - Puszka nie jest ciężka, za to bardzo wartościowa, bo ludzie wrzucają dużo banknotów.
Do prezesa ustawia się kolejka kuzynek, znajomych i absolwentów I LO im. Tadeusza Kościuszki, którego przed przejściem na emeryturę znany i ceniony społecznik był dyrektorem. Towarzystwem kieruje już ponad 10 lat. Kolejka powstaje także przed bramą główną, gdzie stanęli Daniela i Jerzy Brzezińscy. Łomżyńska para prezydencka zbiera we Wszystkich Świętych zawsze razem, odkąd zaczęła się pierwsza kadencja włodarza miasta.
- Przyjmuję również czeki in blanco i wpłaty kartą kredytową – żartuje prezydent, przyklejając pomarańczowe kwadratowe nalepki, które są miłym znakiem rozpoznawczym darczyńców. - Niech przez szacunek dla przeszłości coraz więcej nas łączy, a nie dzieli.
Bożena Wejroch i jej małżonek z Łomży mają własny, niecodzienny wkład w ratowanie zabytków.
- Sami na swój koszt odnowiliśmy wysoką płytę naszego grobu rodzinnego z 1902 roku – mówią z dumą. - Ale i tak na kwestę grosza nie pożałujemy!
Nauczyciel Robert Bielicki z Łomży kwestuje po raz dziesiąty. Z kolegami. Tadeusz Tomaszewski mówi, że chyba z 20 lat chodzi z puszką. Marek Czerwonko – po raz pierwszy. Zgodnie twierdzą, że łomżyniacy tym chętniej wrzucają datki, im więcej widzą efektów w postaci wyremontowanych pomników sprzed stuleci. Potwierdzają to darczyńczynie Grażyna Borusiewicz i Joanna Rybicka, która odwiedziła cmentarz z 76-letnią mamą.
- Cieszymy się, że tylu ludzi zaangażowało się w ratowanie zabytków naszego cmentarza – mówi z zadumą Irena Rybicka. - Mnie oczy jaskra zjadła, tylko cienie widzę...
Mirosław R. Derewońko   

PS. Kwesta cmentarna trwa we Wszystkich Świętych i w Zaduszki przy wejściach na stary cmentarz. Nie zapomnijmy o zabraniu z domu datku na ratowanie zabytków naszego cmentarza. To nasz serdeczny obowiązek.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę