Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Jedwabne” na deski teatru i do kina...

Reżyser Władysław Pasikowski, aktor Daniel Olbrychski oraz dramaturg Tadeusz Słobodzianek wzięli na warsztat tragiczne wydarzenia z 1941 roku - zamordowanie 350 Żydów przez mieszkańców Jedwabnego. Jak podaje dziennik „Polska” artyści chcą robić filmy i sztuki o Jedwabnem. Pasikowski ma już gotowy scenariusz filmu „Kadisz”, Olbrychski odgraża się, że własny scenariusz skończy jesienią, a dramat Słobodzianka „Nasza klasa” w zeszłym tygodniu znalazł się w finale konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i w nadchodzącym sezonie trafi na deski warszawskiego Laboratorium Dramatu.

Jak pisze „Polska” aktor Daniela Olbrychskiego mówi, że jego artystycznym i moralnym obowiązkiem jest zrobienie filmu o tamtych wydarzeniach. Deklaruje, że osobiście wyreżyseruje obraz i zagra w nim jedną z głównych ról. Ale do tego jeszcze daleka droga. O wiele bliższy finiszu jest reżyser Władysław Pasikowski, który po przeczytaniu "Sąsiadów" (2003), książki Jana Tomasza Grossa o masakrze w Jedwabnem, natychmiast chwycił za pióro. Tak powstał skrypt opowiadający o pewnym mężczyźnie, który wraca z USA do Jedwabnego - w swoje rodzinne strony - by odtworzyć historię masakry ściśle powiązanej z losami jego rodziny. Dziennik podaje, że już dwa lata temu autor głośnych „Psów” złożył scenariusz filmu „Kadisz” w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Tym samym zaczął się ubiegać o pieniądze na swój projekt. Eksperci, którzy oceniają scenariusze w PISF, byli zachwyceni. Ale mimo wysokich not „Kadisz” dofinansowania nie dostał. Nieoficjalnie wiadomo, że Agnieszka Odorowicz, szefowa Instytutu, zawetowała decyzję ekspertów, twierdząc, że film Pasikowskiego mógłby kalać dobre imię Polski i Polaków. Ale Pasikowski się nie poddaje. Twierdzi, że "Kadisz" nakręci. Choćby telefonem komórkowym.
Najbliżej sukcesu jest Tadeusz Słobodzianek. Próby do jego „Naszej klasy” już trwają. - To opowieść o Żydach i Polakach, którzy jako dzieci chodzili razem do szkoły w miasteczku takim jak Jedwabne - zdradza na łamach dziennika „Polska” Tomasz Karolak, który zagra jedną z głównych ról w sztuce Słobodzianka.
Dramaturg przyznaje, że inspiracją "Naszej klasy" także jest książka Grossa "Sąsiedzi". Jednak o ile Gross poprzestaje na oskarżeniach pod adresem Polaków Słobodzianek spojrzy na sprawę wzajemnych relacji polsko-żydowskich w znacznie szerszym planie. Ma artystyczny obowiązek, żeby zająć się także kwestią udziału, jaki po wojnie Żydzi wzięli w oficerskich strukturach SB.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę