Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Koncepcja na koncepcję... czyli opowieści o Drzewnej ciąg dalszy...

Główne zdjęcie
budynek Drzewnej

Choć od decyzji łomżyńskich radnych o przekazaniu budynku szkoły Drzewnej pod nową siedzibę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży mija już dwa miesiące, w dalszym ciągu budynku placówce nie przekazano i jak się wydaje szybko nie zostanie on przekazany. Wszystko przez to, że władze miasta postanowiły przekazać budynek szkoły na potrzeby OKE wraz z uczniami Drzewnej. Pomysł wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego, który zaakceptowali radni miasta, zakładał, że po przekazaniu budynku OKE uczniowie szkoły zostaliby do końca czerwca przyszłego roku w jednym jego skrzydle, a w drugim, jeszcze w tym roku, Komisja rozpoczęłaby remont. Tymczasem zdaniem dyrektora OKE Waldemara Kurpiewskiego – oraz jego radców prawnych – prawo nie pozwala remontować budynków w którym przebywają dzieci i młodzież...

Przypomnijmy, kwestia oddania zabytkowego budynku Zespołu Szkół Drzewnych w Łomży pod nową siedzibę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej na przełomie 2007 i 2008 roku wywołała wiele kontrowersji. Miasto za budynek miało dostać od wojewody kilkadziesiąt działek o łącznej powierzchni około 30 hektarów. Cała sprawa zamiany przez kilka miesięcy utrzymywana była w tajemnicy i ujrzała światło dzienne dopiero jesienią ubiegłego roku wywołując oburzenie w społeczności szkoły Drzewnej, którą to szkołę prezydent Choiński – jak się okazało - chciał rozczłonkować pomiędzy trzy inne szkoły. Po kilku miesiącach sporów i protestów władzom miasta udało się – jak się wówczas wydawało – opracować kompromisowe rozwiązanie. Stary budynek szkoły przy Alei Legionów miał zostać przekazany OKE, ale z zapewnieniem funkcjonowania szkoły w dotychczasowym budynku przy Alei Legionów do czerwca przyszłego roku i w tym czasie wybudowania na potrzeby Drzewnej budynku dydaktycznego przy ul. Sikorskiego i przy ul. Przykoszarowej hali przeznaczonej na pracownie zajęć praktycznych dla kierunków drzewnych i budowlanych.  
- Koncepcja jest na etapie koncepcji – odpowiadał podczas ostatniej sesji Rady Miasta wiceprezydent Krzysztof Choiński dopytywany przez radnego Macieja Borysewicza co zrobiono w sprawie przekazania budynku Drzewnej OKE i co z pracami nad nową siedzibą szkoły. Prezydent dodawał także, że Komisja mimo namów z jego strony nie chce przejmować budynku z uczniami.
- Nie możemy przejąć połowy budynku, a połowę zostawić – odpowiada Agnieszka Muzyk rzecznik prasowy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.
Jak podkreśla, po konsultacjach z prawnikami, dyrektor OKE doszedł do wniosku, że gdyby Komisja przejęła teraz ten budynek i tak nie można by było przeprowadzać w nim prac remontowych.
- Prawo w tym wypadku jest bezwzględne. Nie można remontować budynku w którym są dzieci i młodzież – dodaje Muzyk.
Kierownictwo OKE martwi jeszcze jedna rzecz. Gdy w ubiegłym roku władze miasta obiecały oddać zabytkowy i zniszczony budynek Drzewnej pod siedzibę OKE, w ministerstwie edukacji zarezerwowano na jego remont 1,2 mln zł. Pieniądze te trzeba wykorzystać do końca grudnia, bo inaczej przepadną... Tymczasem czasu jest coraz mniej.
- Nie chcemy być stroną w tym konflikcie, tym bardziej, że po drugiej stronie stoi społeczność szkoły – podkreśla Muzyk, dodając że OKE poczeka z przejęciem budynku do czasu, gdy zostanie on opuszczony przez uczniów.

Radny Maciej Borysewicz nie chce być złą wyrocznią, ale jak podkreśla obawia się, że całe zamieszanie z przekazywaniem budynku Drzewnej na potrzeby OKE mogło służyć tylko jako  „zamydlenie oczu”.
- Być może chodziło o coś zupełnie innego, bo jak wyjaśnić, że przez dwa miesiące w tej sprawie nie zrobiono zupełnie nic – mówi radny powtarzając słowa wiceprezydenta Krzysztofa Choińskiego, że koncepcja prac nad nową siedzibą szkoły Drzewnej jest na etapie koncepcji.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę