Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 lutego 2021 napisz DONOS@

Bocian z Pniewa

Główne zdjęcie
fot. RB

Starożytni Egipcjanie i tureccy muzułmanie oddawali mu cześć. W mitologii germańskiej był uważany za wcielenie bogini Holle - opiekunki natury i symbolu wierności małżeńskiej. U nas nosiciel szczęścia i... dzieci. Bocian, symbol polskiego krajobrazu i wsi właśnie wraca do domu. Wczoraj pierwszy bocian przyleciał do swojego gniazda w Pniewie pod Łomżą.

fot. RB
fot. RB
fot. RB
fot. RB
Bociany zimę spędzają w Afryce, skąd wczesną wiosną wracają do swych gniazd, by odbyć legi. Maksymalna długość wędrówki (w jedną stronę) może przekroczyć 10 tysięcy kilometrów. Na dłuższych odcinkach ptaki wykorzystują lot szybowcowy. Wzlatują wysoko, do granicy widzialności; normalny pułap wysokości to 1000-2500 metrów. Podczas lotu szybowcowego bociany wykorzystują ciepłe, wznoszące prądy powietrza, tak zwane kominy ciepłego powietrza. Robią to zwłaszcza podczas przelotów całymi stadami, od komina do komina. W Afryce, gdzie prądy powietrza są sprzyjające, bociany potrafią pokonać 500-700 kilometrów dziennie.

Największe kolonie bociana białego w Polsce znajdują się u nas - w północno-wschodniej części kraju. W kilkuset wsiach znajduje się powyżej pięciu gniazd. Warto dodać, że co czwarty bocian na świecie  jest „Polakiem”. U nas spędzają mniej więcej pięć miesięcy.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę