Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Krzyże dla sybiraków

Krystyna Bzura i Henryk Żukowski zostali odznaczeni Krzyżem Zesłańców Sybiru. Nadane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odznaczenia sybirakom wręczył prezydent Łomży Jerzy Brzeziński podczas specjalnej patriotycznej uroczystości zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży.

„Piątka” ze szczególną pieczołowitością pielęgnuje tradycje patriotyczne. Uroczystość, podczas której odznaczono sybiraków, odbyła się aby uczcić kolejną rocznicę deportacji Polaków na Syberię. Uczniowie tradycyjnie recytowali patriotyczne wiersze i śpiewali pieśni.  Szkolny apel dopełniły prezentacja filmu z Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego i żywa lekcja historii. Sybiracy opowiadali o bolesnych przeżyciach  na nieludzkiej ziemi.
- Ta najpiękniejsza „żywa” lekcja historii, pełna wzruszeń i przeżyć pozostanie na długo w pamięci młodzieży Szkoły Podstawowej nr5 w Łomży – podkreśla Maria Tyszka.

Krzyż Zesłańców Sybiru został ustanowiony w 2003 r. jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.
Nadawany jest osobom, które w chwili deportacji posiadały obywatelstwo polskie oraz dzieciom tych osób urodzonych na zesłaniu. Krzyż może być także nadawany osobom, które były więzione w łagrach i miejscach zsyłek jako obywatele polscy, a w chwili nadawania im Krzyża posiadają obywatelstwo innego państwa.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę