Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Spotkanie Polski wschodniej w Białymstoku

Strategia "Jesteśmy biedni - pomóżcie nam" nie sprawdza się - tłumaczył dziś wojewodom Polski wschodniej prof. Bogusław Plawgo - ekspert od rozwoju regionalnego. Do Białegostoku przyjechało 5 wojewodów, żeby podpisać deklarację o współpracy. Zobowiązali się do wymiany informacji i wspierania finansowania regionalnych inwestycji z unijnych programów dzielonych centralnie.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno podkreślał, że zablokowane przejścia graniczne pokazały konieczność współpracy. Poza tym chodzi o silniejsze oddziaływanie choćby na Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przy dzieleniu unijnych funduszy. Obecny na spotkaniu wiceminister rozwoju regionalnego Janusz Mikuła przekonywał, że ministerstwo dzieląc pieniądze nie będzie brało pod uwagę położenia geograficznego inwestycji. Najważniejsze, czy dana inwestycja służy rozwojowi regionu lub czy jest w stanie zarabiać konkretne pieniądze. Janusz Mikuła zapewnił też, że nie ma obaw, by program „Rozwój Polski Wschodniej”, w ramach którego tych pięć województw ma do wykorzystania w latach 2007-2013 blisko 900 mln euro, był zagrożony.  

Województwa: podlaskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie są najbiedniejsze - tu PKB stanowi jedynie około 70 procent średniej krajowej. Ale nie jest to dystans, którego nie można nadrobić. We Włoszech zamożność regionów jest jeszcze bardziej zróżnicowana - przekonywał wojewodów prof. Bogusław Plawgo. Jego zdaniem regiony Polski wschodniej muszą przestać narzekać, a zacząć pokazywać swoje atuty. Jeżeli zarządzający najbiedniejszymi regionami nie przełamią stereotypu "ściany wschodniej" - ten region dalej będą omijać inwestorzy -przekonywał.

210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę