Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Poseł TW

IPN opublikował dziś kolejne katalogi - tym razem dotyczące osób publicznych - posłów, senatorów i członków rządu. Eugeniusz Czykwin - poseł SLD z województwa podlaskiego figuruje w katalogach jako Tajny Współpracownik o pseudonimie "Izydor" - został tak zarejestrowany w listopadzie 1983 roku. Później - w lipcu 1984 roku pseudonim zmieniono na "Wilhelm". Z materiałów IPN wynika, że został zdjęty z ewidencji operacyjnej we wrześniu 1989 roku "z powodu nieprzydatności." Dziś nie udało nam się skontaktować z posłem Czykwinem, ale wcześniej wielokrotnie zaprzeczał współpracy.

W katalogach IPN również są materiały dotyczące senatora z województwa podlaskiego - Włodzimierza Cimoszewicza. We wrześniu 1980 roku został on zarejestrowany jako Kontakt Operacyjny "Carex". 4 lata później materiały jego dotyczące przekazano do archiwum. W katalogach jest również informacja, że Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał prawomocnym wyrokiem, że Włodzimierz Cimoszewicz nie współpracował z organami bezpieczeństwa państwa.

Czterech parlamentarzystów w województwa podlaskiego figuruje w katalogach IPN jako osoby rozpracowywane przez Służby bezpieczeństwa PRL. Poseł PO Robert Tyszkiewicz został zarejestrowany w kwietniu 1982 roku jako osoba rozpracowywana w ramach sprawy pod kryptonimem "Desperaci" - był on współredaktorem pisma "Młokos". Jak czytamy w materiałach IPN był to organ prasowy nielegalnej organizacji młodzieżowej o tej samej nazwie. Od kwietnia do czerwca 1983 był on tymczasowo aresztowany, we wrześniu tego samego roku sąd umorzył sprawę. Niecały rok później - w lutym 1984 zatrzymany był za kolportaż nielegalnych ulotek i uczestniczenie w nielegalnej organizacji "UFO". Był tymczasowo aresztowany, ta sprawa również została umorzona. Natomiast w sierpniu 1984 roku był inwigilowany w ramach spraw "Sanitariusz" i "Młodzieżowcy". Poseł PiS z województwa podlaskiego - wicemarszałek Sejmu - Krzysztof Putra został zarejestrowany we wrześniu 1988 w trakcie prowadzenia sprawy pod kryptonimem "Działacze". Chodziło tu o rozpracowywanie próby reaktywowania NSZZ Solidarność w Fabryce Przyrządów i Uchwytów "Pronar-Bial" w Białymstoku. Sprawę zakończono w sierpniu 1989 roku po legalizacji związku zawodowego Solidarność. Przez SB rozpracowywany był także senator PiS z województwa podlaskiego - Bohdan Paszkowski. Zarejestrowany został we wrześniu 1988 roku w ramach sprawy pod kryptonimem "Kolporterzy" z powodu kolportażu nielegalnych wydawnictw wśród studentów filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Również w 1988 roku został on skazany przez kolegium ds. wykroczeń za przewożenie nielegalnych wydawnictw. Została wtedy wymierzona kara grzywny, wydawnictwa zostały skonfiskowane a orzeczenie podano do publicznej wiadomości. Poseł PiS Jarosław Zieliński był rozpracowywany przez Służby Bezpieczeństwa w 1987 roku w trakcie prowadzenia sprawy o kryptonimie "Przyszłość".

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę