Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Nowy most na Narwi nie trzyma pionu

Do pionu wyrównany został most na Narwi w Łomży. Przeprawa stale osiada i przechyla się już od chwili jej budowy dziewięć lat temu. Mieszkańcy Łomży tak zwany "nowy" most na Narwi nazywają bublem wszechczasów.

Przeprawa trzymała pion zaledwie rok. Potem podpory zaczęły niebezpiecznie osiadać. Pierwsza regulacja tych podpór nastąpiła rok później po wybudowaniu, czyli w 1998 roku. Teraz po raz drugi trzeba było most prostować. Z badań wynikało, że konstrukcja skręcała się jak śmigło. Jak powiedział Jarosław Koszewski z Urzędu Miejskiego w Łomży - Regulacja polegała na wyrównaniu mostu do właściwego poziomu.

Do operacji użyto specjalnych wsporników, na których oparto podpory. Kąt nachylenia uzupełniono cementem. Ale most nadal będzie osiadał. Bo został umieszczony na podporach zbudowanych w latach dwudziestych, nie zwracając uwagi na niestabilne dno rzeki. Fundamenty są dosyć solidne, ale grunty pod fundamentami są bardzo słabe.

Teraz urzędnicy miejscy będą kontrolować, czy most się znów nie odchyla. I czy nie jest zanadto obciążony. Jak mówi Andrzej Karwowski, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Łomży - Przewidujemy, że w tej chwili przez około 10-12 lat powinniśmy mieć spokój. Będziemy to oczywiście monitorować. Pomiary wykonujemy co kwartał.

Na moście nadal będzie obowiązywało ograniczenie w ruchu ciężarówek. Mogą po nim jeździć wyłącznie tiry lokalnych firm. Na większy ciężar za słaby jest i most i okoliczne drogi, budowane dla samochodów osobowych.

Nowy most może służyć wyłącznie ruchowi lokalnemu. Druga przeprawa na Narwi jest w tak fatalnym stanie, że większe obciążenie grozi jej zawaleniem. Wszystko wskazuje na to, że Łomży potrzebny jest trzeci most, planowany przy okazji budowy obwodnicy. Inaczej miasto stanie się wąskim gardłem regionu.

źródło: Obiektyw
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę