Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Hanka Bielicka zasiadła na Farnej

Główne zdjęcie
Ławeczka Pani Hani na ul. Farnej w Łomży

Krynica ma Nikifora, Tuwima ma Łódź, my mamy panią Hankę – mówił Roman Engler rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży i jeden z trzech fundatorów pomnika ławki Hanki Bielickiej, który stanął w Łomży. Najsłynniejsza z łomżynianek zasiadał na ławce ustawionej na ulicy Farnej nieopodal Starego Rynku w Łomży. Pomnik odsłonięto przy dźwiękach najbardziej popularnej w mieście piosenki Hanki Bielickiej „My z Łomży”. Aktu odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie Jerzy Brzeziński prezydent miasta i Zygmunt Zdanowicz prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w towarzystwie biznesmenów, którzy ufundowali pomnik-ławkę.

- Hanka patrzy na Rynek. Jest na ulicy Farnej, a więc w tych elementach miasta które za jej życia były – mówił przed odsłonięciem pomnika prezydent Jerzy Brzeziński. - Chcieliśmy odsłonięcie tego pomnika ławeczki uczynić 9 listopada w dzień urodzin (Hanki Bielickiej – dop. red.) uznaliśmy jednak za bardziej stosowne aby połączyć ten dzień urodzin ze świętem ukochanej Ojczyzny – dodawał prezydent podkreślając jednocześnie, że nie było by tej ławeczki „gdyby nie  serce i gest naszych wspaniałych mieszkańców miasta Łomży”.
Prezydent miał tu na myśli trzech biznesmenów, którzy zapłacili za wykonanie pomnika. Są  to: Roman Engler - rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu, Jan Kurpiewski - właściciel firmy PHU „Kurpiewski” i Marek Mackiewicz - właściciela firmy „Mackiewicz”. Jeden z nich – Roman Engler przemawiając w imieniu fundatorów dziękował prezydentowi, za to, że „zmaterializował ideę”. Dziękował także młodemu rzeźbiarzowi Michałowi Selerowskiemu, który wykonał pomnik-ławkę.
Pomnik wykonany jest z brązu. Przedstawia on naturalnej wielkości postać kobiety siedzącej po prawej stronie ławeczki, z głową lekko zwróconą w lewą stronę.
210204100642.gif
Foto: Ławeczka Pani Hani na ul. Farnej w Łomży
Foto:
Foto: fundatorzy: Roman Engler,  Jan Kurpiewski, Marek Mackiewicz
Foto: ul. Farna
Foto:
Foto: odsłonięcie pomnika
Foto: odsłonięcie pomnika
Foto:
Foto: Z Panią Hanią siedzi Bogumiła Olbryś
Foto: Z Panią Hanią siedzą wiceprezydenci Krzysztof Choiński i Marcin Sroczyński
Foto: autor rzeźby Michał Selerowski
Foto: koleżanki z czasów młodości Pani Hani
Foto: Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński z żoną siedzą na ławeczce Pani Hani
Foto: Ks. prał. dr Jan Sołowianiuk
Foto: Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński
Foto: Czesław Rybicki

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę