Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Łomżyńskie lampy na wystawie w Skierniewicach

W drugiej połowie września blisko trzydzieści eksponatów Działu Sztuki i Rzemiosła z lękiem (z powodu niejednokrotnie kruchej materii) opuściło magazyn łomżyńskiego Muzeum. Zabytkowe przedmioty, w większości lampy naftowe i patery, wyjechały reprezentować naszą placówkę na XXX Skierniewickim Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw. Impreza trwała jedynie dwa tygodnie przez drugą połowę września, zatem i nasze eksponaty nie mogły tam dłużej zabawić. W tym wypadku jednak wyjątkowo sprawdza się powiedzenie, że nie ilość się liczy (właściwie długość) lecz jakość, a ta jest oszałamiająca. Skierniewicka impreza cieszy się bowiem nadzwyczajną popularnością. Organizatorzy oszacowali, że wystawę obejrzało ponad pięć tysięcy osób.

Oczywiście przybyłe do Skierniewic tłumy nie z powodu lamp i pater znalazły się na „Święcie...”. Przedsięwzięcie ma charakter komercyjny i przede wszystkim przyciąga uwagę kiermaszami i wystawami, ale nie zabytków, lecz roślin ozdobnych lub uprawnych. Niemniej przy tej okazji Młodzieżowe Centrum Kultury w Skierniewicach, postanawiając wpleść także wątek kulturowy, pokusiło się o organizację ekspozycji, która ukazałaby temat w szerszym, historycznym kontekście. I tak w galerii MCK miejscowi kolekcjonerzy ustawili, pochodzące z XIX w. meble, natomiast nasze muzeum wzbogaciło je wspomnianymi przedmiotami rzemiosła artystycznego. Wybraliśmy obiekty tematycznie związane z charakterem wydarzenia, dlatego przywieźliśmy patery służące do podawania owoców oraz wazony i żardyniery, w których trzyma się kwiaty. Natomiast lampy naftowe wzięły się stąd, że po pierwsze, we wnętrzu z drugiej połowy XIX w. ich zabraknąć zwyczajnie nie mogło, po drugie wzornictwo na tych przedmiotach obficie czerpie z kwiatowej ornamentyki. ...No i po trzecie, i z tego niebagatelnego powodu, że pani dyrektor MCK, po prostu nie mogła sobie wystawy bez tak pięknych eksponatów wyobrazić.

Tomasz Czyżewski

 

Grzegorz Gwizdon
wt, 25 września 2007 14:47
Data ostatniej edycji: wt, 25 września 2007 14:59:16

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę