Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 45

Muzyczne Dni czas zacząć!

W piątek rozpoczyna się w mieście kolejne wydanie festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. 11-sta już odsłona tego widowiska, rozpocznie się koncertem w holu Urzędu Miejskiego.Po raz pierwszy od 10 lat, miasto włącza się do organizacji przedsięwzięcia. Chciałbym właśnie w ten sposób i przy pomocy tego koncertu serdecznie za to podziękować Panu Prezydentowi – mówi twórca i dyrektor artystyczny festiwalu, Jacek Szymański. Mieć w miłości kraj ojczysty – bo taki tytuł nosi pierwszy z cyklu festiwalowych koncertów, to przypomnienie popularnych, często mających swoje korzenie w twórczości ludowej, piosenek polskich.
Później przyjdzie czas na trochę trudniejsze w odbiorze utwory Bacha, Durante, Hendla czy Mozarta. Prawdziwym wyzwaniem dla wspaniałych artystów scen operowych i operetkowych kraju i Europy będzie, wystawiana w łomżyńskiej Katedrze – włoska opera werystyczna “Tosca”, Giacomo Pucciniego. Spektakl reżyseruje, od lat obecna już na łomżyńskim festiwalu, Marzena Prochacka. Partię orkiestry, zgodzili się zagrać, doskonale znani melomanom: Olga Niecziporenko i Andrzej Nanowski. Jak zwykle koncert inauguracyjny festiwalu, odbędzie się w parku Muzeum Przyrody w Drozdowie. Myślałem już, by zakończyć tą przygodę, na wyjątkowo udanym, dziesiątym jubileuszowym festiwalu – mówi Jacek Szymański. Czasami w czas łomżyńskiego festiwalu mam urlop, w tym roku ciągle pracuję – dodaje. Wiele ciepłych słów na temat festiwalu i potrzeby jego organizowania w naszym mieście, jakie usłyszałem od różnych ludzi i środowisk, sprawiło że postanowiłem nadal kontynuować to co zacząłem przed laty. Nie wiem tylko czy nazywać ten festiwal jedenastym czy pierwszym po dziesiątym.- mówi Szymański - Mam nadzieje, że wszystkim spodobają się, również tegoroczne koncerty.

Jacek Szymański
Twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża.
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart). Solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje z wieloma filharmoniami w Polsce, związany stałą współpracą z Operą “Nova” w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Łodzi i Teatrem Otwartym w Gdańsku. Ma za sobą liczne tournee z polskimi zespołami filharmonicznymi i operowymi (Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada). Jest stypendystą klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji i Radia w Toronto.

Dariusz Wójcik
sympatyk festiwalu i jedna z największych jego gwiazd. Dyrektor Teatru Otwartego Aktor, śpiewak, reżyser i scenarzysta. Były solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Odtwórca licznych ról m.in.: w spektaklach Jerzego Gruzy. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Hanny Bartoszyńskiej. Z zespołem Teatru Muzycznego odbył liczne tournee po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech. Współpracuje z Agencją Otto w Kolonii, z którą koncertował m.in.: w Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji
W 1997r. otrzymał Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę główną w spektaklu: O życiu i męczeństwie św. Wojciecha. Inicjator Wielu przedsięwzięć kulturalnych. Nominowany w 2002r. Do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001r., za oratorium Requiem Piaśnickie, które w tym roku widzowie festiwalu będą mieli okazję usłyszeć w scenerii lasku jeziorskowskiego, przy grobach pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców ziemi łomżyńskiej.
Otrzymał też Medal 100-lecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę