Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Aktualizuj swój numer konta

Izba Skarbowa w Białymstoku uprzejmie przypomina, że od 1 lipca br. przestają obowiązywać stare numery kont bankowych, a jednymi obowiązującymi stają się 26-cyfrowe numery kont w standardzie NRB. Podatnikom, którzy w swoich zgłoszeniach NIP podali stare numery kont, przypominamy o obowiązku aktualizacji.

Obowiązek podania numeru konta mają wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej obowiązku takiego nie mają, ale numer konta również mogą podać, chociażby w celu przyspieszenia zwrotu ewentualnych nadpłat. W praktyce wielu podatników swój numer konta podaje.
Do 30 czerwca stare i nowe numery kont były używane alternatywnie. Od 1 lipca te pierwsze wyszły z użycia i o aktualizacji pamiętać powinni wszyscy, którzy jeszcze tego nie uczynili. Warto to zrobić jak najszybciej ponieważ w przypadku braku takiej aktualizacji urząd nie będzie miał możliwości przelania na konta podatników nadpłat lub zwrotu podatku VAT. Bank takie przelewy odrzuci. Nie jest to problem błahy, bo jak wynika z relacji poszczególnych urzędów skarbowych z naszego województwa, podatników ze starymi numerami kont jest jeszcze bardzo wielu.
W przypadku osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej uaktualnienie polega na złożeniu wypełnionego formularza NIP-3, w którym należy wpisać nowy numer konta. Podobnie, tyle że za pomocą formularza NIP-1, powinny postąpić osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Należy pamiętać, żeby w poz. 1 wpisać swój numer NIP, a w rubryce 4 zaznaczyć, że jest to zgłoszenie aktualizacyjne. Podatnicy często o tym zapominają.
Przypominamy także, że zgłoszeń aktualizacyjnych można dokonać na formularzach wydrukowanych ze strony internetowej Izby Skarbowej w Białymstoku (www.is.biaman.pl) lub Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę