Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość za www.onet.pl

Śmiertelny huragan na Mazurach

W czasie gwałtownych burz, które przeszły nad Mazurami, zginęło 6 osób. Co najmniej 14 jest zaginionych. Trwa akcja ratunkowa. Paweł Czubiński z mazurskiego WOPR powiedział, że na całych Mazurach wiatr przewrócił co najmniej 39 jachtów i zatopił kilkanaście kajaków. Ofiary śmiertelne odnaleziono na jeziorach: Jagodne, Niegocin, Mikołajskie i Śniardwy. Część osób zmarła pomimo udzielonej pierwszej pomocy.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej policji Anna Siwek potwierdziła, że w Jeziorze Mikołajskim utonął 22-letni mężczyzna z Ostrołęki, którego kajak wywrócił się. Na Śniardwach utonęły 2 osoby - 5-letni chłopiec i 50-letnia kobieta. W Giżycku odnaleziono nieprzytomną kobietę, która wypadła z łodzi. Trafiła do szpitala ale trwają poszukiwania mężczyzny, który był z nią w łodzi oraz kilkunastu innych osób. W akcji ratunkowej na jeziorach uczestniczą wszystkie jednostki WOPR-u. Po godzinie 19-ej pracownicy mazurskiego WOPR-u potwierdzili też śmierć dwóch osób na jeziorze Łabap. Jak powiedziała Izabela Niedźwiedzka z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, wszystkie ofiary żywiołu zginęły w wodzie - po tym, gdy nadeszła burza z silnym wiatrem.

Policja zaznacza, że po burzy wiele unoszących się na wodach jezior łodzi okazuje się pustych. Część jednostek mogła sama pod wpływem wiatru wydostać się z przystani, na innych mogły jednak załogi. Dlatego policjanci i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzą wciąż akcje poszukiwawcze m.in. na jeziorze Śniardwy; nie wykluczają, że liczba ofiar może się zwiększyć.

Świadkowie mówią, że nic nie zapowiadało tak gwałtownej burzy - wcześniej w regionie świeciło słońce. Meteorolodzy zapowiadali burze ale dopiero wieczorem. Jednak silny wiatr zaczął wiać około godziny 14:30. Bardzo silny szkwał trwał około godziny i przeszedł przez cały region. Jak opowiada Anna Sobczyk z Wioski Żeglarskiej "Mikołajki", siła żywiołu była ogromna "to wyglądało jak trąba powietrzna" - opowiada. Wiatr przewracał łódki, łamał maszty, uszkodził też betonową konstrukcję betonowych pomostów.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę