Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Prace archeologiczne w starym grodzisku koło Kolna

Gliniane przęśliki oraz dawne wyroby żelazne – znaleźli archeolodzy na stanowisku w Truszkach Zalesiu pod Kolnem. Trwające tam prace archeologiczne mają przede wszystkim przynieść odpowiedź na pytanie kim byli mieszkańcy grodziska. Grodzisko, które jest obecnie największym polem działań archeologicznych na Ziemi Łomżyńskiej zlokalizowane jest na pograniczu mazowiecko-pruskim mogli zatem to być Słowianie, ale również Germani.

Prace prowadzone m.in. przez Ewę Marczak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przyniosły dotąd wiele interesujących wyników; m.in. metalowe ostrza scyzoryka i siekiery oraz części okucia drewnianego kopka, a analiza wykopanej w Truszkach belki dała dowód na to, że grodzisko pochodzi z 926 roku. Nie natrafiono dotychczas na ślady cmentarzyska, które musi znajdować się na tym terenie. Po jego odkryciu, wątpliwości kto tu mieszkał Słowianie czy Germani najprawdopodobniej zostaną ostatecznie wyjaśnione. Nastąpi to najprawdopodobniej jeszcze w trakcie tego sezonu archeologicznego.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę