Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 listopada 2024 napisz DONOS@

Prąd z wiatru i ciepło z owsa

Główne zdjęcie
Dyplomy i nagrody kursantom wręczał, m.in., prezes Łomżyńskiej Rady FSNT NOT Janusz F. Nowakowski

- Wiatry w moich okolicach są za rzadko i za słabe, rzek jak na lekarstwo, a ustawa o biopaliwach służy dużym producentom, a nie małym gospodarstwom - komentował szanse na upowszechnienie energii odnawialnej w Podlaskiem 22-letni Krzysztof Tomczuk ze wsi Lubowicz Kąty (gm. Klukowo), który brał udział w konferencji, podsumowującej projekt "Kształcenie rolników w zakresie nowych technologii". - Jednak nie narzekam, bo z przebiegu kursów jesteśmy z tatą zadowoleni. Studiuję inżynierię środowiska na Politechnice Białostockiej i wiedza kursowa, gdy wrócę na gospodarstwo, na pewno się przyda.

Wyróżnione  rolniczki i rolnicy z organizatorami kursu
Wyróżnione rolniczki i rolnicy z organizatorami kursu
Dyr. biura NOT i koordynator projektu Piotr Grabani podczas przerwy kawowej
Dyr. biura NOT i koordynator projektu Piotr Grabani podczas przerwy kawowej
Mgr inż. Tomasz Sumera, dyrektor biura NOT w Tarnowie, mówił o zastosowaniach energii odnawialnej i dotacjach na inwestycje proekologiczne
Mgr inż. Tomasz Sumera, dyrektor biura NOT w Tarnowie, mówił o zastosowaniach energii odnawialnej i dotacjach na inwestycje proekologiczne
W projekcie - stworzonym i zorganizowanym przez Łomżyńską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej - wzięło udział 432 rolniczek, rolników i ich domowników z Podlaskiego. Na to przedsięwzięcie Łomżyńska Rada FSNT NOT miała do dyspozycji z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach ZPORR 2 mln 183 tys. 460 zł i 22 gr. Zdołała przy tym ok. pół miliona złotych zaoszczędzić!
- Za te pieniądze zorganizujemy szkolenia dla ok. 150 osób w ośrodku szkoleniowym w Łomży - powiedział mi z uzasadnioną dumą dyr. biura NOT Piotr Grabani. - W pierwszej turze zajęcia odbywały się także w Szepietowie i Suwałkach.
Zaakcentowałem, że "z uzasadnioną" nie tylko dlatego, iż dzięki zaoszczędzonym pieniądzom kolejni ludzie ze wsi będą mieli zajęcia z agrobiznesu, agroturystyki czy agroenergii. Na wartość szkoleń, dobrą organizację i sympatyczną atmosferę zwracali uwagę sami uczestnicy.
- Taki projekt był nam bardzo potrzebny - powiedziała Bogumiła Dębowska z Rutek Tartak. - Kurs pozwolił mi nawiązać osobiste kontakty z aktywnymi ludźmi z naszego środowiska. Można było wymienić doświadczenia i pomysły, np. na temat prowadzenia działalności agroturystycznej.
- Dla mnie najciekawsze były spotkania dotyczące pozyskiwania unijnych środków finansowych, z informatyki i angielskiego, bo mogłam odświeżyć i pogłębić wiadomości - powiedziała Renata Leszczyńska z Zakrzewa Starego (gm. Zambrów). - Jestem zadowolona, że wzięłąm udział w projekcie.  
Zajęcia trwały dziewięć miesięcy. Uczestnicy podczas 169 godzin mieli do wyboru trzy przedmioty kierunkowe z agro: biznes, turystykę i energię oraz z: informatyki, angielskiego, pozyskiwania środków finansowych, z tzw. systemu HACCP (dotyczy m.in. bezpieczeństwa sanitarnego produkcji, magazynowania i sprzedaży żywności), jakości i norm, zagadnień prawnych, wypełniania wniosków obszarowych i obsługi kasy fiskalnej. Za stuprocentową obecność na zajęciach 14 osób otrzymało dyplomy.
Po przerwie kawowej mgr inż. Tomasz Sumera z NOT w Tarnowie przedstawił możliwości pozyskiwania dotacji na inwestycje proekologiczne i zastosowania odnawialnych źródeł energii. Mówił o kolektorach słonecznych, pompach wykorzystujących ciepło z ziemi, kotłach na biomasę (np. spalających brykiety z wierzby i ziarno owsa, tak zaczęto ogrzewać np. jeden z tarnowskich kościołów).
- Energia odnawialna jest tańsza i zdrowsza - przekonywał inż. Sumera. - Mała elektrownia wiatrowa to inwestycja rzędu 30 - 40 tys. zł. Domek jednorodzinny potrzebuje przeciętnie 5 kW energii i tyle przy wietrze domowa elektrownia wyprodukuje.
Wśród gości konferencji byli, m.in., ks. bp Tadeusz Bronakowski, dyrektor delegatury łomżyńskiej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Romuald Kozłowski, marszałek podlaski Dariusz Piontkowski, wiecemarszałek Marek Olbryś i prezes Zarządu Łomżyńskiej Rady FSNT NOT Janusz F. Nowakowski.
- Cieszę się, że nie tylko Białystok i jego okolice sie rozwijają - stwierdził marszałek. - Dzięki takim projektom jak łomżyński zmniejszają się dysproporcje między regionami w naszym województwie.
Zainteresowani bezpłatnymi szkoleniami we wrześniu mogą zgłaszać się do Biura NOT przy ul. Polowej 45 w Łomży (tel.: 0 86 215 04 80, 0 86 216 64 78; e-mail: sekretariat@notlomza.pl). Warto zajrzeć na stronę: www.notlomza.pl.
Mirosław R. Derewońko  

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę