Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Biskup zachęca do pielgrzymowania na Jasną Górę

Pasterz diecezji łomżyńskiej J.E. ks. bp Stanisław Stefanek w specjalny liście zachęca – szczególnie młodzież – do udziału w Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymka z Łomży do Częstochowy wyruszy już po raz dwudziesty. Dwa tygodnie pieszego, wakacyjnego, wędrowania do Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski (od 1 do 13 sierpnia) to - zdaniem biskupa - dobra sposobność odnowienia siły dla naszego życia duchowego. „W sposób szczególny zachęcam was ludzie młodzi, ponieważ jest to w znacznej mierze pielgrzymka młodych. Jesteście pełni sił i entuzjazmu. A tego potrzeba nie tylko na pielgrzymce, ale i we współczesnym świecie. Niech udział w pielgrzymce będzie dla was wezwaniem i wielką przygodą” - napisał biskup.

Oto obszerne fragmenty listu bp Stanisława Stefanka:
Ojciec Święty wskazał nam trzyletni cykl duszpasterski. Pierwszy rok przebiegał pod hasłem „Poznaj Chrystusa”; drugi – „Pokochaj Chrystusa”; a trzeci aktualny rok przebiega pod hasłem „Naśladuj Chrystusa”. Ten rok kontynuuje i podsumowuje poprzednie lata. Żeby naśladować Chrystusa trzeba najpierw Go poznać, potem pokochać. A jeżeli kogoś się zna i kocha, to następnym krokiem jest naśladowanie. Tak ma być również w naszym odniesieniu do Chrystusa.

Wspaniałą okazją do podjęcia tego programu jest pielgrzymka piesza. Pielgrzymowanie to przede wszystkim szkoła modlitwy, zbliżania się przez Matkę Najświętszą do Boga. Przez modlitwę, śpiew, przez przyjmowanie sakramentów, przez udział w Eucharystii, wchodzimy coraz głębiej w zjednoczenie z Bogiem.
Pielgrzymowanie to szkoła życia społecznego. Gdy ma się plecak na ramieniu, człowiek czuje się tak, jakby włączył się w nowe środowisko. Razem z nim są siostry i bracia pielgrzymi, z którymi wędruje nie bacząc, czy to są osoby z wielkiego świata, wykształcone, czy zwykli ludzie, starsi czy młodsi. Każdy dla każdego jest siostrą i bratem. Pielgrzymując, patrzy się na ludzi stojących przy drodze, doznaje się od nich życzliwości - gdy częstują pielgrzymów jedzeniem i piciem. Wreszcie, gdy już dochodzi się do Częstochowy następuje przedziwne dojrzewanie do spotkania z Matką Bożą. Wielkim przeżyciem jest przejście przez Aleje Najświętszej Maryi Panny. Tu spotykamy wiele pozdrawiających nas rąk, rozradowanych oczu i życzliwych serc.
W miesiącu sierpniu z każdego zakątka Polski spływają na Jasną Górę, jak rzeki wezbrane, niezliczone rzesze polskiego Narodu, aby przed Tronem Maryi - naszej Matki i Królowej złożyć pokorny dar gorącej modlitwy i chrześcijańskiej pokuty. Jasnogórscy pielgrzymi proszą Maryję o Jej przedziwną pomoc i obronę, abyśmy dochowali wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi i w ten sposób odpowiedzieli, przez świadectwo Chrystusowi Zmartwychwstałemu, na wielkie wołanie Europy i świata o nadzieję, której tak bardzo potrzebuje człowiek kroczący po trudnych drogach trzeciego tysiąclecia.
Również z naszej Diecezji, już po raz dwudziesty, wyruszy Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Podobnie jak w latach ubiegłych dnia 1 sierpnia z Łomży wyruszą grupy: Św. Andrzeja Boboli i Św. Franciszka; z Ostrołęki: grupa Św. Stanisława Kostki i Św. Antoniego; z Zambrowa grupa Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dnia 2 sierpnia z Ostrowi Mazowieckiej wyruszy grupa Błogosławionego Władysława z Gielniowa, a 3 sierpnia z Wyszkowa grupa Św. Wojciecha. Pragnę się z wami Drodzy Pielgrzymi spotykać na trasie. Najpierw w Łomżyńskiej Katedrze, potem w parafii Strachówka, gdzie będę sprawował dla wszystkich pielgrzymów ofiarę Mszy Świętej, a na zakończenie spotkamy się przed tronem naszej Pani i Królowej na Jasnej Górze, w dniu 13 sierpnia b.r.
W tym roku będzie przewodzić pielgrzymom hasło „Naśladuj Chrystusa”. Podczas pielgrzymki będziemy uczyć się co znaczy być jedno z Chrystusem, co znaczy nauka Ewangelii, która mówi - jeżeli jesteś wyznawcą Chrystusa, to każdy jest twoim bratem i siostrą. Tu jest źródło naszego odniesienia do Boga i do przykazania miłości bliźniego. W tym jest klucz do rozumienia chrześcijaństwa.

Do pielgrzymowania przed oblicze Jasnogórskiej Pani zapraszam z całego serca wszystkich, którym pozwoli na to czas i zdrowie. Mamy różne do tego powody i intencje. Zachęcam szczególnie dlatego, że jest to nasza XX Piesza Pielgrzymka. Mały Jubileusz. Wybierzmy się na pielgrzymkę, aby podziękować Bogu i Matce Najświętszej za te 20 lat wspólnego wędrowania. Swoje słowo kieruję do tych, którzy szli pieszo na Jasną Górę już w poprzednich latach, a mieli z różnych przyczyn kilka lat przerwy. Postarajcie się znaleźć czas na to, abyśmy w tym roku znowu spotkali się na pielgrzymim szlaku.
W sposób szczególny zachęcam was ludzie młodzi, ponieważ jest to w znacznej mierze pielgrzymka młodych. Jesteście pełni sił i entuzjazmu. A tego potrzeba nie tylko na pielgrzymce, ale i we współczesnym świecie. Niech udział w pielgrzymce będzie dla was wezwaniem i wielką przygodą. Spotkacie wielu ludzi, którzy wniosą do waszego życia coś nowego. Może masz jakieś problemy w swoim życiu. Idź i podziel się nimi z innymi. Ale pamiętaj, nie jesteś sam. Jest z tobą Bóg i drugi człowiek. Nie oczekuj pomocy tylko dla siebie. Staraj się nieść ją innym.

Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce zachęcam do duchowej łączności z pątnikami na trasie. Pomocą w tym niech służą różnego rodzaju relacje: transmisje za pośrednictwem naszego Diecezjalnego „Radia Nadzieja”, modlitwa różańcowa, a szczególnie Apel Jasnogórski celebrowany o godzinie 21.00 w świątyniach parafialnych.(...)

zobacz też:
KOMUNIKAT O XX JUBILEUSZOWEJ ŁOMŻYŃSKIEJ PIESZEJ PIELGRZYMCE Z ŁOMŻY NA JASNĄ GÓRĘ W 2004 ROKU

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę