Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

W białostockim szpitalu zabijano pacjentów?

W białostockim Państwowym Szpitalu Klinicznym mogło dochodzić do zabijania ludzi - donosi tygodnik "Gazeta Polska", powołując się na dwóch lekarzy z oddziału anestezjologicznego. Według lekarzy, do usypiania pacjentów, którym potem pobierano narządy do przeszczepów, mógł być używany thiopental, lek stosowany przez anestezjologów - pisze "Gazeta Polska". Zeznania w tej sprawie dwaj lekarze złożyli w prokuraturze już w grudniu 2005 roku.

Jak podaje "Gazeta Polska", lekarze zeznali w prokuraturze, że niektórzy anestezjolodzy mieli wstrzykiwać półprzytomnym pacjentom roztwór thiopentalu, by wywołać u nich stan nieprzytomności. Normalnie lek stosowano u pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi do usypiania lub krótkotrwałej narkozy. Zdaniem lekarzy, na których powołuje się "Gazeta Polska", lek mógł być stosowany do uśmiercania w celu pobrania narządów - podobnie jak pawulon był używany przez "łowców skór" do zabijania pacjentów dla zysku. Lekarze zeznali, że anestezjolog, który znajdzie potencjalnego dawcę i doprowadzi do pobrania od niego narządów, dostaje około dwóch tysięcy złotych.
Dyrektor białostockiego szpitala Bogusław Poniatowski przyznał, że od kilku miesięcy wie, iże sprawą zajmuje się prokuratura, ale nic mu nie wiadomo o tym, by chciała komuś przedstawić zarzuty. Według niego thiopentalu nigdy nie stosowano u pacjentów branych pod uwagę w programie transplantologicznym.
20. marca główny inspektor farmaceutyczny wydał decyzję wstrzymującą obrót thiopentalem na terenie całego kraju. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Jako powód podano wystąpienie u 30 pacjentów ciężkich działań niepożądanych, zagrażających zdrowiu i życiu. Podejrzenie niespełnienia wymogów jakościowych zgłosiła apteka ze szpitala w Białymstoku.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę