Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

OBRAZY Barbary Massalskiej

Parafia Krzyża św. w Łomży oraz Galeria Sztuki Współczesnej zapraszają w czwartek, 29 marca 2007 roku, o godz. 18.00 do salonu wystawowego przy ul. Długiej 13, na wernisaż wystawy obrazów Barbary Massalskiej (1927-1980), której prace zostały przekazane parafii w depozyt przez siostrzenicę autorki.

Barbara Massalska miała bogaty życiorys. Jej młodość przypadła na okres wojny, którą spędziła w Warszawie. Jako członek Szarych Szeregów była łączniczką w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania została uwięziona przez Niemców i wywieziona za granicę. Do Warszawy wróciła jesienią 1946 roku. Wkrótce wyjechała na Wybrzeże. Po zdaniu matury wstąpiła na studia do Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiowała malarstwo i tkaninę oraz malarstwo ścienne. Studia ukończyła w 1953 roku i pozostała na Uczelni, gdzie m.in. kierowała pracownią malarstwa ściennego i pracownią rysunku. Barbara Massalska zajmowała się różnymi dyscyplinami plastycznymi: projektowała mozaiki, malarstwo ścienne i witraże oraz malowała obrazy, które wielokrotnie wystawiała w kraju i za granicą.
Malarstwo sztalugowe Barbary Massalskiej wyrosło z jej zainteresowań i doświadczeń z malarstwem ściennym. Wielkoformatowe obrazy artystki, charakteryzujące się stonowaną kolorystyką, ożywianą jedynie przebłyskami bieli, oranżu i czerwieni, przedstawiają monumentalne sceny o tematyce biblijnej i mitologicznej (“Arka Noego”,” Grób”, “Dolina Jozafata”,“Sąd Ostateczny”, “Thanatos”, “Rycerz i smok”), pejzaże (“Przedwiośnie”,”Wiosna”) oraz abstrakcje (cykl “Komozycje”). Wprawdzie artystka nadaje swoim płótnom czytelne tytuły, ale nie stosuje obrazowania realistycznego. W dążeniu do syntezy posługuje się metaforami, aluzjami, symbolami i kształtami abstrakcyjnymi, często wzbogacaymi wielowarstwową fakturą. Z tych oszczędnych, ale ekspresyjnych form tworzy nasycone dramatyzmem kompozycje, których treść sytuuje je na granicy konkretu i refleksyjnego uogólnienia.

Zapraszamy do oglądania obrazów Barbary Massalskiej do 22 kwietnia 2007 roku.

Karolina Skłodowska - kierownik Galerii

Grzegorz Gwizdon
so, 24 marca 2007 14:30
Data ostatniej edycji: so, 24 marca 2007 14:34:52

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę