Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 12 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Jak czekoladki z alkoholem wpływają na wynik badania alkomatem?

Prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu miała osoba, która zjadła czekoladki z alkoholem. Sprawdziliśmy, czy po zjedzeniu takich słodyczy można mieć problemy podczas kontroli drogowej. Okazało się, że alkotest pokazał alkohol w wydychanym powietrzu, ale nie miałoby to wpływu na wynik policyjnej kontroli. Dlaczego? Ryzyko takiej pomyłki minimalizują policyjne przepisy. Przed badaniem policjant pyta kierowcę, czy ten w ciągu ostatnich piętnastu minut jadł, pił, czy palił papierosy.

Jeżeli tak, czeka kwadrans zanim zacznie pomiar. A kwadrans wystarczy, żeby alkohol zawarty w słodyczach nie fałszował wyniku badań. Osoba, na której sprawdzaliśmy wpływ alkoholowych słodyczy zaraz po ich zjedzeniu miała prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu, po dwóch minutach tylko sześć setnych promila, a po 5 minutach alkotest pokazał zerową zawartość. Alkohol najlepiej wchłania się przez śluzówkę jamy ustnej tłumaczy lekarz, Mariusz Rafałowski. Po zjedzeniu czekoladek z alkoholem jego poziom bardzo szybko rośnie, ale też błyskawicznie spada. Dlatego policjanci muszą zapytać min. o czas kiedy ostatnio jedliśmy. Wszystko po, to, żeby nie doprowadzić do paradoksów i mieć wiarygodne wyniki badania - tłumaczy Piotr Góralczyk z łomżyńskiej drogówki. Chwilowy wzrost poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu mogą także spowodować niektóre leki.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę