Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Czas na kolędowanie

Na Kurpiowszczyźnie do 6 stycznia, czyli do Święta Trzech Króli, trwać będzie tegoroczny sezon kolędniczy. Prawie każdego dnia wiejskie zagrody w rejonie Zbójnej, Łysych, Myszyńca i Kadzidła odwiedzają przebierańcy z gwiazdą, herodem lub betlejemską szopką. Kolędnicy wyruszyli w trasę już drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Jak wspomina znawczyni folkloru kurpiowskiego, Teresa Pardo, dawniej na wsiach zwyczaj chodzenia z kolędą był bardzo popularny. Na Kurpiach od domu do domu wędrowano z kozą i herodem, młodzi chłopcy do “kolędniczego obchodu” szykowali się przez cały Adwent.

Kolędnicy musieli być odpowiednio ubrani, dobrze śpiewać i mieć dobrą pamięć, aby zapamiętać role. Dziś tradycja kolędników podtrzymywana jest głównie przez działające na Kurpiach ośrodki kultury. M.in. Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej przygotował w tym roku dwie grupy kolędników – Herody i Z Gwiazdą. Tworzą je uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Zbójnej. Zespoły odwiedziły dotychczas kilkaset domostw. Wszędzie przyjmowane są gościnnie, często oprócz drobnych pieniędzy otrzymują też poczęstunek. Śpiewają kolędy, prezentują przygotowane wcześniej przedstawienia, składają życzenia pomyślności w Nowym Roku domownikom. Coraz częściej kolędnicy pukają także do drzwi miejskich osiedli mieszkaniowych. Tu najczęściej dzieci z szopką lub gwiazdą, po zaśpiewaniu zwrotki kolędy proszą o pieniądze. Dawniej, zwłaszcza na wsi wizyta kolędników w domu była bardzo oczekiwana, pominięcie przez nich gospodarstwa uważane było za zły znak.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę