Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Władza w mieście podzielona

Główne zdjęcie
Jerzy Brodziuk

Ślubowanie prezydenta i podział funkcji w Radzie Miasta to główne punkty dzisiejszego posiedzenia rajców Łomży. Niespodzianek nie było. Prezydent ślubowanie złożył, a opozycyjna wobec niego większościowa koalicja podzieliła się funkcjami w radzie. Dziś wybierano przewodniczących i wiceprzewodniczących siedmiu stałych komisji rady. Przed głosowaniem radni z będącego w mniejszości Samorządowego Porozumienia Łomży podnosili, że nie ma sensu głosować, bo w internecie (czytaj na forum 4lomza.pl) już kilka dni temu napisali kto kim będzie.

Zbigniew Lipski dyskutuje z Maciejem Głazem i Wiesławem Grzymałą
Zbigniew Lipski dyskutuje z Maciejem Głazem i Wiesławem Grzymałą
Złożeniem ślubowania przez Prezydenta Łomży, Jerzego Brzezińskiego, rozpoczęła się dzisiejsza – druga w tej kadencji samorządu – sesja Rady Miasta. Brzeziński na po wypowiedzeniu słów przyrzeczenia dodał „Tak mi dopomóż Bóg”. Później w kilku zdaniach przedstawił swoje zamierzenia na najbliższe cztery lata. Podkreślał, że chciałby aby jego współpraca z radnymi układała się jak najlepiej dla dobra miasta.
Następnie ślubowanie radnego złoży Zbigniew Szewczyk. Objął on miejsce w radzie zwolnione przez Marcina Sroczyńskiego, który pozostał na stanowisko wiceprezydenta Łomży.

Wzięli co ich
Przed wyborem składów komisji Jerzy Brodziuk w imieniu klubu opozycyjnego SPŁ (6 radnych)  złożył oświadczenie. Podnosił w nim, że wobec opublikowania w internecie (czytaj na forum 4lomza.pl) informacji kto zajmie poszczególne funkcje radni tego klubu dyskusję na ten temat uznali za bezcelową i zapewnili że „nie będą przeszkadzać koalicji w podziale diet”. Brodziuk zwracał uwagę, że w Radzie Miasta Łomży dysproporcja pomiędzy dietą szeregowego radnego a funkcyjną wynosi 200% wobec czego jest to łakomy kąsek dla większości. Przypominał także, ze na poprzedniej sesji wzywał do dyskusji na temat liczby komisji i wysokości diet, ale przewodniczący rady mimo deklaracji poparcia nie podchwycił tego pomysłu.
Radni koalicji bez protestów i zbędnych dyskusji przeszli nad tym do porządku dziennego i wybrali przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji. Komisją Rewizyjną pokieruje Jan Kleczyński (PiS), a jego zastępcą będzie Maciej Borysewicz (PO). Na szefa Komisji Finansów i Skarbu Mista wybrano Piotra Grabaniego (Solidarna Łomża), a wice został Tadeusz Zaremba (PO). W Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego przewodniczącym został Paweł Borkowski (PiS), a jego zastępca Józef Kosiorek (SŁ). Komisją Gospodarki Komunalnej pokieruje  Janusz Nowakowski (SŁ), a jego zastępcą wybrano Mariusza Chrzanowskiego (PiS). W kolejnej komisji – Edukacji, Kultury i Sportu przewodniczącą została Agata Gołaszewska (PO), a jej zastępcą Bogumiła Olbryś (PiS). W Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia pracami będzie kierowała Alicja Bandzul, a jej zastępca została Wanda Mężyńska, a w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku szefuje Edyta Śledziewska (LPR), a wiceprzewodniczącym został Jarosław Kozłowski.

Koalicja kontroluje 17 z 23 miejsc w Radzie Miasta i tak się szczęśliwie składa, że w Radzie jest właśnie 17 funkcji czyli stanowisk przewodniczących i wiceprzewodniczących. Trzy z nich w prezydium rady koalicja obsadziła przed tygodniem, teraz zajęto pozostałe 14 w stałych komisjach rady.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę