Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Forumowiczu ty piszesz, ty odpowiadasz

Administrator portalu internetowego nie ponosi odpowiedzialności za treści naruszające dobra osobiste pojawiające sie na forum internetowym – to konkluzja wyroku jaki dziś w południe zapał przed Sądem Okręgowym w Łomży. Sąd w tzw. „trybie wyborczym” rozpatrywał wniosek kandydata na wójta jednej z podłomżyńskich gmin przeciw administratorom serwisu www.4lomza.pl. To tu na forum pojawił się wpis szkalujący jego dobre imię. Sąd wniosek oddalił, bo pozew powinien być skierowany przeciwko osobie która ów wpis złożyła, a nie przeciwko administratorowi serwisu.

W ustnym uzasadnieniu postanowienia sędzia Andrzej Kordowski podpierając się ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną i orzecznictwem Sądu Najwyższego podnosił, że administrator portalu blokując wpis po otrzymaniu z sądu kopi wniosku w sprawie naruszania dobrego imienia kandydata postąpił słusznie i wywiązał się z ciążących na nim obowiązków.
Za treść wpisu odpowiedzialność ponosi osoba, która go na forum zamieściła i to właśnie ona powinna – zdaniem sądu - zostać pociągnięta do odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych kandydata. Może to nastąpić w trybie przewidzianym ordynacją wyborczą, jeśli wystarczająco szubko uda się ustalić autora wpisu, lub w trybie postępowania cywilnego po wyborach samorządowych.
Wyrok nie jest prawomocny, ale pomówiony kandydat zapowiada, że nie będzie się od niego odwoływał.

Dodajmy, że wystąpił on już z wnioskiem do prokuratury o ustalenie autora wpisu i jak podkreśla chce doprowadzić do ukarania osoby, która go za pośrednictwem forum internetowego pomówiła.
Portal www.4lomza.pl dane użytkowników piszących na forum internetowym udostępnia jedynie na pisemny wniosek organów ścigania w związku z prowadzonym postępowaniem. 

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę