Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Wygrać, nie wygrać - posiedzieć warto

Dziś mija termin powołania obwodowych komisji wyborczych – czyli komisji, które będą siedziały przy urnach do których będziemy wrzucali wypełnione karty do głosowania w listopadowych wyborach samorządowych. Kandydatów zgłaszają komitety wyborcze, a komisje obwodowe powołuje terytorialna czyli Miejska (Powiatowa, Gminna) Komisja Wyborcza. W samej Łomży w komisjach tych zasiądzie około 300 osób. I tu powstał problem. Okazało się, że komitety wyborcze zgłosiły do pracy w komisjach więcej chętnych niż przewidziano dla nich miejsc.

W takim wypadku konieczne jest losowanie. Tyle tylko, że MKW z tego losowania chciała wykreślić znaczną część kandydatów zgłoszonych przez komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Argumentowano, że  kandydaci do komisji zgłoszeni przez ten komitet są spokrewnieni z kandydatami PiS-u na radnych. Wobec protestu pełnomocnika wyborczego komitetu konieczne okazały się wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej. Jak podkreśla Jerzy Dołęgowski dyrektor łomżyńskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego zakaz zasiadania krewnych kandydatów w komisjach wyborczych dotyczy tylko tych samych okręgów wyborczych, a nie całego miasta. W wyborach do Rady Miasta Łomży są cztery okręgi wyborcze i 33 obwody do glosowania. Członkowie rodzin nie mogą zasiadać tylko w tych komisjach obwodowych, które pracują na terenie okręgu w którym kandydatem na radnego jest członek ich najbliższej rodziny.
Dodajmy, że za prace w komisjach ich członkowie dostają diety – ok. 150 zł.

cz
pon, 23 października 2006 10:09
Data ostatniej edycji: pon, 23 października 2006 11:21:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę