Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Lotnisko w Czerwonym Borze dalej niż bliżej

Oddala się perspektywa budowy lotniska w Czerwonym Boże. Lotnisko sportowo – sanitarne dla niewielkich samolotów chciały tu wybudować samorządy łomżyńskie i zambrowskie. Wojewoda podlaski Jan Dobrzyński stwierdził jednak nieważność marcowej uchwały Rady Gminy Zambrów w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w kompleksie leśnym Czerwony Bór na którym miałoby powstać lotnisko.

Uzasadniając unieważnienie całej uchwały wojewoda podał, że Rada Gminy zatwierdzając miejscowy plan wyłączyła z uchwalenia część obszarów, na których z uwagi na planowaną realizację budowy lotniska wymagane i niezbędne są ograniczenia w zagospodarowaniu. Konkretnie dotyczy to pól akustycznych dopuszczalnego poziomu hałasu oraz terenów planowanych ograniczeń w wysokości zagospodarowania (płaszczyzny podejść). Zdaniem wojewody budowa lotniska i jego dalsze funkcjonowanie wymagać będzie wprowadzenia stref ograniczonego użytkowania wynikających z uciążliwości powodowanych hałasem lotniczym oraz potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa ruchu lotniczego (zachowania niezbędnych stref podejścia / wznoszenia wolnych od przeszkód wysokościowych).

Prawnicy wojewody uznali, że ujęcie płaszczyzn podejść na rysunku planu przy jednoczesnym ich wyłączeniu z zatwierdzenia planem przeczy zapisom ustawowym o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W uchwale zabrakło bowiem obowiązkowego określenia zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego oraz zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego. Poza tym prawnicy wojewody wytknęli także naruszenie zasady sporządzania planu miejscowego w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z przepisami projektem planu jest projekt tekstu i rysunku planu miejscowego, zaś rysunek powinien obowiązywać w takim zakresie w jakim tekst planu odsyła do ustaleń planu wyrażonych graficznie na rysunku.

Wojewoda konstatuje, że powyższe wady są na tyle istotne, że cała uchwała jest nieważna. Jednocześnie Jan Dobrzyński przypomina, że od jego decyzji Radzie Gminy Zambrów służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.


Pokrewne (tag): lotnisko

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę