wtorek, 15 października 2019 napisz DONOS@

„Wilcze oczy” odstraszą zwierzęta

Specjalne światła odblaskowe zwane „wilczymi oczami” zainstalowano przy głównych drogach regionu. Mają one odstraszać dziką zwierzynę przed wbieganiem na jezdnie wprost pod pędzące samochody. W takich wypadkach najczęściej giną zwierzęta, ale czasami też ludzie. „Wilcze oczy” ustawiono m.in.: przy drodze nr 61 Łomża – Augustów w okolicach miejscowości Bełda i Tama.

Oczy wilka
Oczy wilka
Miejsca w których zainstalowano „wilcze oczy” GDDKiA wytypowała wspólnie z zarządcami lasów. Są to specjalne elementy odblaskowe umieszczane na przydrożnych słupkach, które odbijają światła przejeżdżających pojazdów w sposób przypominający blask wilczych oczu. Powoduje to, że zwierzęta nie wchodzą na drogę, gdyż blask świateł powoduje u nich poczucie zagrożenia. Natomiast po przejechaniu pojazdu, zwierzęta mogą bezpiecznie przekroczyć drogę.
W ten sposób „wilcze oczy” ostrzegają dziką zwierzynę o nadjeżdżających pojazdach i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom dróg. Drogowcy i leśnicy liczą, że montaż „wilczych oczu” będzie skutecznym rozwiązaniem, umożliwiającym zarówno bezpieczny transport, jak i bezpieczne przemieszczanie się zwierzyny leśnej.

Teraz zainstalowano je na drodze krajowej nr 61 Łomża – Grajewo – Augustów w okolicach miejscowości Bełda i Tama, a także na 16. (Augustów – Przewięź – Ogrodniki) na odcinku Przewięź – Serski Las i 8. na odcinku Augustów – Szczebra i Cisów – Kolnica. 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę