Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

„Wilcze oczy” odstraszą zwierzęta

Główne zdjęcie
Oczy wilka

Specjalne światła odblaskowe zwane „wilczymi oczami” zainstalowano przy głównych drogach regionu. Mają one odstraszać dziką zwierzynę przed wbieganiem na jezdnie wprost pod pędzące samochody. W takich wypadkach najczęściej giną zwierzęta, ale czasami też ludzie. „Wilcze oczy” ustawiono m.in.: przy drodze nr 61 Łomża – Augustów w okolicach miejscowości Bełda i Tama.

Miejsca w których zainstalowano „wilcze oczy” GDDKiA wytypowała wspólnie z zarządcami lasów. Są to specjalne elementy odblaskowe umieszczane na przydrożnych słupkach, które odbijają światła przejeżdżających pojazdów w sposób przypominający blask wilczych oczu. Powoduje to, że zwierzęta nie wchodzą na drogę, gdyż blask świateł powoduje u nich poczucie zagrożenia. Natomiast po przejechaniu pojazdu, zwierzęta mogą bezpiecznie przekroczyć drogę.
W ten sposób „wilcze oczy” ostrzegają dziką zwierzynę o nadjeżdżających pojazdach i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom dróg. Drogowcy i leśnicy liczą, że montaż „wilczych oczu” będzie skutecznym rozwiązaniem, umożliwiającym zarówno bezpieczny transport, jak i bezpieczne przemieszczanie się zwierzyny leśnej.

Teraz zainstalowano je na drodze krajowej nr 61 Łomża – Grajewo – Augustów w okolicach miejscowości Bełda i Tama, a także na 16. (Augustów – Przewięź – Ogrodniki) na odcinku Przewięź – Serski Las i 8. na odcinku Augustów – Szczebra i Cisów – Kolnica. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę