Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 144

Ty jesteś Skałą

W najbliższą niedzielę kończy się wizyta papieża Benedykta XVI w Polsce. W tydzień po tym wydarzeniu łomżyniacy będą mogli przypomnieć sobie czas sprzed 15 lat, kiedy Papież Jan Paweł II w swojej szóstej pielgrzymce po kraju odwiedził nasze miasto. Kończą się przygotowania do wydania filmu dokumentalnego o pielgrzymce Papieża – Polaka z Jego pobytu w Łomży.

 Inicjatywę od początku jej realizacji wspiera bp Stanisław Stefanek. Od kilku lat wspólnie z ks. Andrzejem Godlewskim, proboszczem parafii Krzyża Św. zastanawialiśmy się jak uczcić rocznicę wizyty Ojca Św. w Łomży – mówi Zbigniew Zalewski, autor zdjęć i reżyser filmu. Koncepcja znalazła od razu pozytywny odzew i poparcie pasterza diecezji łomżyńskiej, a twórców filmu w realizacji wspiera również młody biskup Tadeusz Bronakowski.
Produkcja zostanie wydana na kilku tysiącach płyt DVD. Do dyspozycji odbiorców będzie też kilkaset nagrań VHS. Chcemy by również ze względów finansowych, film mógł trafić do każdego domu nie tylko w Łomży, ale i w całej diecezji – mówi Tadeusz Babiel, który pracuje nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia. Twórcy zapewniają, że jego cena nie przekroczy połowy kwoty, jaką trzeba zapłacić za podobny film w sklepach. Wszystko dzięki mecenatowi lokalnych firm i przedsiębiorców – dodaje Zbigniew Zalewski.
Jesteśmy przekonani, że jest to najlepsza forma uczczenia pamięci osoby Ojca Św., który wniósł ogromy wkład w jednoczenie społeczności miasta i diecezji – mówi ks. Andrzej Godlewski. Nie sposób z tym polemizować, zwłaszcza kiedy pamięć o tamtych dniach żyje również w osobach, które towarzyszyły Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w szóstej Jego pielgrzymce do Ojczyzny. Pamiętam tę atmosferę oczekiwania i wielkie poświęcenie ze strony wiernych, którzy przez cały ten czas wypełniali szczelnie miejsca na placach celebry oraz przy trasach przejazdu Papieża – mówi w filmowych komentarzach Arturo Marii, osobisty fotograf Jana Pawła II. Człowiek, który jako jedna z nielicznych osób na świecie miał praktycznie nieograniczony dostęp do Ojca Św. Towarzyszył Mu we wszystkich ponad stu kilkudziesięciu pielgrzymkach, pamięta również szczegóły z łomżyńskiej wizyty. Jak relacjonują członkowie ekipy filmowej, słynny fotograf zauroczony był Domem Biskupim przy Sadowej i atmosferą przyjęcia we wszystkich miejscach odwiedzonych w Łomży. Wyjazd ekipy filmowej do Włoch skutkuje nie tylko wspomnieniami papieskiego dokumentalisty. Twórcom udało się namówić do wspomnień prałata Alois Jehle'a, kapelana Gwardii Szwajcarskiej oraz ojca Adama Otrębskiego z zakonu zmartwychwstańców. Łomżyniak, kustosz sanktuarium Matki Bożej na Mentorelli leżącego w górach nieopodal Rzymu, opowiada o swoim spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. To miejsce było pierwszym celem papieskiej pielgrzymki, zaraz po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Papież pielgrzymował tam już w czternastym dniu po objęciu pontyfikatu. O papieskiej wizycie w Łomży, z perspektywy mijających 15 lat od tego wydarzenia, mówić będą też jedni z organizatorów tamtego wydarzenia. Zobaczymy i wysłuchamy wspomnień ówczesnego biskupa diecezji łomżyńskiej, abpa seniora Juliusza Paetza, oraz Marka Przeździeckiego prezydenta Łomży.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę