Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżyński święty

Główne zdjęcie
św. Andrzej Bobola

Dziś przypada 349 rocznica śmierci świętego Andrzeja Boboli – patrona Polski i obok św. Brunona z Kwerfurtu patrona Diecezji Łomżyńskiej. Kapłan męczennik zginą za wiarę 16 maja 1657 roku. W trakcie swojego życia jezuita przez kilka lat nauczał w Łomży.

Jezuita Andrzej Bobola (1591 – 1657) trafił do Łomży w 1638 roku. Wówczas Łomża była jednym z najważniejszych miast na Mazowszu - porównywano ją z Warszawą i Płockiem. Przez kolejne cztery lata - do 1642 jezuita pełni w Łomży funkcje doradcy rektora kolegium, kaznodziei i wreszcie dyrektora, istniejącej przy kolegium, szkoły humanistycznej i retoryki. Po opuszczeniu Łomży Andrzej Bobola przeniósł się do Wilna, a następnie został skierowany do kolegium jezuickiego w Pińsku - tam też 16 maja 1657 roku, z rąk zbuntowanych Kozaków, poniósł śmierć męczeńską.

Andrzej Bobola był jednym z pierwszych świętych Polaków. Został kanonizowany 17 IV 1938 r. - wcześniej spotkało to tylko trzech naszych rodaków: Jacka Odrowąża (1594r.) Stanisława Kostkę (1726 r.) i Jana z Kęt (1767 r.) Kolejnych Polaków jako świętych ogłaszał dopiero Ojciec Święty Jan Paweł II.

Św. Andrzej Bobola jest także patronem najmłodszej łomżyńskiej parafii – powołanej 4 marca 2003 przez biskupa Stanisława Stefanka. Dziś to właśnie do tymczasowej kaplicy tej parafii przejdą łomżanie w procesji ku czci świętego niosąc jego relikwie. Procesja wyruszy o godz. 17.00 z sprzed Kościoła Ojców Kapucynów, a zatrzymywać się będzie przy katedrze, klasztorze Panien Benedyktynek i parafii św. Andrzeja Boboli. Procesję zakończy Msza św. w tym kościele o godz. 19-00. Uroczystości ku czci świętego zakończy koncert ewangelizacyjny „Chwalmy Pana” w wykonaniu zespołu Gloriosa Trinita.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę