Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

16 tenisistek gra w X Turnieju Piątuś Cup w Łomży

Na dwóch kortach przy ulicy Senatorskiej zaczęła się trzydniowa rywalizacja 13- i 14-letnich dziewcząt, które uczestniczą w X Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym Młodziczek w Tenisie Piątuś Cup. Do Łomży przyjechało z rodzicami i trenerami 16 zawodniczek, w tym notowana w rankingu PZT na 44. miejscu Maja Muszał z Grodziska Mazowieckiego. Barw Łomży bronią dwie zawodniczki UKS Return: 13-letnia Izabela Waldzińska i 14-letnia Maria Jankowska. Mecze toczą się na kortach III LO, gdzie można kibicować za darmo.

- Jak na maj, to pogoda ładna, a jak na turniej – upalna – powiedziała podczas uroczystości otwarcia zawodów dyrektor X OTKMwT Piątuś Cup Ewa Waldzińska. Na turniej jubileuszowy przyjechał aż z Gdańska wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego i trener KT GAT Mariusz Ozdoba. Goszcząc w Łomży po raz pierwszy, nazywał udział w turnieju „przepustką na korty światowe”. Nawiązał do Igi Świątek z Raszyna, toczącej trudne, zwycięskie pojedynki w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa, lotnika z czasów I wojny światowej. Młodziczki startujące w Łomży mają ambicję pójść w ślady dzielnej Igi, ale nie wszystkie: niektóre traktują tenis i rywalizacje jako przygodę w młodości.

Podziw dla wytrzymałości 13-latek 
Oficjalnego otwarcia X Turnieju dokonał prezydent Łomży dr Mariusz Chrzanowski, który mówił, że „tenis to bardzo popularna w ostatnich latach dyscyplina”. Życzył młodziczkom rozwijania się w sporcie, sukcesów i dobrej zabawy, aby mieć dobre wspomnienia. Wiceprezes PZT Mariusz Ozdoba wręczył prezydentowi Chrzanowskiemu list z podziękowaniami, oprawiony za szkłem w ramki, od prezesa PZT Dariusza Łukaszewskiego. Podobne podziękowania za rozwijanie tenisa i wspieranie sportu dostali: Agnieszka Fijołek, przedstawicielka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Piątnica, i trener UKS Return w Łomży Tomasz Waldziński, współzałożyciel Klubu z 20-letnią historią. Karty ozdobne z zaproszeniami dla gości podpisywali wcześniej: dyrektor III LO Katarzyna Życzkowska i prezes UKS Return Tomasz Poreda, również współzałożyciel Klubu. W graficznej nazwie „Piątuś Cup” kreska nad s została plastycznie wymodelowana na rogi jelenia, który obok stoi z podniesioną do góry rakietą, co ilustruje nawiązanie do jelenia z herbu miasta.

Dla niektórych zawodniczek jest to pierwsza w życiu wyprawa do grodu nad Narew, więc wrażeniom sportowym będą towarzyszyć impresje ze zwiedzania Łomży. Jednak najważniejsze są pojedynki na kortach, pokrytych czerwoną mączką ceglaną z glinką, zraszanymi wodą. Pojedynki są długie: mogą trwać od kilku kwadransów do kilku godzin. Dziewczęta są zwykle szczupłe jak modelki, zatem podziw dla ich wytrzymałości. Nie każdy w pełnym słońcu umiałby biegać w różne strony, a co dopiero utrzymać rakietę i trafiać. Wicedyrektor III LO i matematyczka Beata Jabłonowska życzyła młodziczkom „połamania rakiet”. 

„Tenis to jest gra: jednemu zabierze, drugiemu da”
Na żart błyskawicznie reagował sędzia PZT Janusz Sewastianow, sędzia główny dotychczasowych turniejów Piątuś Cup i różnych zawodów, zorganizowanych przez UKS Return. Przypomniał, że za zniszczenie rakiety grożą kary - nie należy życzenia nauczycielki traktować dosłownie. 13-latki w czasie uroczystości stanęły twarzami do sali gimnastycznej, goście oficjalni - na wprost przed nimi, zaś część rodziców skryła się przed ostrym słońcem w podcieniu masywnego budynku.

Podajemy listę uczestniczek w kolejności, jaką zajmują w rankingu PZT; w przypadku 4-ech notowanych tam najwyżej punktowo i 2-ch łomżynianek w nawiasie jest ich miejsce w Polsce. W Łomży rywalizują: Maja Muszał (44) – Grodzisk Mazowiecki; Julia Jędrycha (46) – Katowice; Alicja Czemerys (47) – Warszawa; Natalia Szok (53) – Gdańsk. Najwyżej notowane zawodniczki znalazły się w każdej z 4-ech grup A, B, C, D, aby nie grały ze sobą podczas meczów eliminacyjnych. Skoro każda grupa ma 4 młodziczki, to oznacza, że zagrają po 3 mecze eliminacyjne: dwa w piątek i 1 w sobotę. W sobotę po dwie najlepsze z grup zagrają w ćwierćfinałach. Półfinały od godziny 9. w niedzielę i następnie finał. O zwycięstwa walczą również: Izabela Waldzińska (85) – Łomża; Zuzanna Hellis – Olsztyn; Aylin Bekdas – Piaseczno; Agata Dyś – Grodzisk Mazowiecki; Amelia Artemiuk – Białystok; Lena Szypnicka  i Hanna Siarkiewicz – Warszawa; Eliza Żukowska – Słupsk; Maja Kabzińska - Piotrków Trybunalski; Maria Jankowska (137 m.) – Łomża; Lena Szymańska – Krzaki Czaplinkowskie; Lena Hendigery – Warszawa.

- W tenisie każdy idzie własną drogą, a kierunek rozwoju wyznacza trener i rodzice, biorąc pod uwagę zdanie zawodnika – komentuje sędzia PZT Janusz Sewastianow (lat 73). - Tenis to jest gra: jednemu zabierze, drugiemu da...

Zawodniczki dodawały sobie energii serkami, koktajlami owocowymi i jogurtami OSM Piątnica oraz posiliły się pizzą. Rozwiązywały krzyżówkę z 3-ema losowanymi bonami na zakupy w sklepie Strefa Tenisa (500 zł, 300 zł, 200 zł).

Na początku czerwca, czyli po Turnieju Piątuś Cup, w Zielonej Górze organizowane są Mistrzostwa Polski U 14.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę