Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pomysły „Przyjaznej Łomży” dla osiedla „Perspektywa” i dla Łomży

Główne zdjęcie
Paweł Pęza, Rafał Pisiak, Andrzej Korytkowski, Milena Siok, Dariusz Domasiewicz, Joanna Klama, Wojciech Tyl, Wojciech Frąckiewicz

Przynajmniej dwucyfrowe obniżenie cen ciepła w nadchodzącym sezonie grzewczym zapowiedział Dariusz Domasiewicz podczas prezentacji kandydatów Przyjaznej Łomży w okręgu nr 4. Chwalił kandydatów jako ludzi wartościowych i mających coś do przekazania. „Prawdziwi ludzie, prawdziwe problemy i prawdziwe rozwiązania”.

Prezentacja kandydatów Komitetu Wyborczego Przyjaznej Łomży w czwartym okręgu wyborczym, tj. Perspektywa odbyła się w piątkowy wieczór w Centrum Katolickim. Zanim kandydaci przedstawili swoje pomysły na osiedle i miasto, ważną deklarację złożył kandydat na prezydenta Łomży Dariusz Domasiewicz. Stwierdził, że jeśli zostanie prezydentem, to w sezonie grzewczym 2024/2025 obiecał obniżenie cen ciepła „przynajmniej dwucyfrowo”, tj 10%. 

- Mówię to z pełną odpowiedzialnością, od 20 lat zajmuję się rynkiem finansowym, pracuje w dużych spółkach, znam te tematy i nie może być tak, że surowce tanieją, są dużo tańsze niż były, a ceny na rachunkach macie takie same  - mówił Dariusz Domasiewicz dodając, ze zdaniem rozmówców jego rozmówców najwyższe w historii.

Jeśli zostanie wybrany, zapowiada faktyczny nadzór nad spółkami miejskimi i raz w roku sprawozdanie z ich działalności, z czego wynikają ceny, wyniki finansowe, plany na przyszłość. Mówił także o wzięciu pełnej odpowiedzialności za to, co się w nich dzieje

- Jak zostanę prezydentem, nigdy już nie będzie takiej sytuacji, żeby prezes którejkolwiek ze spółek wchodził dyskusje i pozywał mieszkańców Łomży. To nie jest ich rola – podkreślał.

Startujący z miejsca pierwszego Wojciech Tyl pracuje w sądzie na stanowisku sekretarza sądowego. Ma też za sobą prowadzenie działalności gospodarczej i handel z Włochami. Za priorytet uważa pozyskanie inwestorów do  miasta, aby stworzyli nowe atrakcyjne miejsca pracy, także dla młodych. To jego zdaniem mogłoby ich skłaniać do powrotu. Postuluje, by miasto powołało zespół prawników, aby opieką  prawną objąć wszystkich seniorów. 

Rafał Pisiak jest instruktorem nauki jazdy, doradcą finansowym i ubezpieczeniowym. Uważa, że w samorządzie, podobnie jak na drodze, trzeba manewrować, tylko bez kierownicy. W okręgu nr 4 chce przedłużenia ulicy Kazańskiej i przebudowy ulicy Porucznika Łagody. Będzie pilnował, aby na działce przy szpitalu powstał zadaszony obiekt rekreacyjno – sportowy. Latem boiska, zimą lodowisko. 

Milena Siok od pokoleń zakorzeniona  w Łomży, a zawodowo związana ze Stowarzyszeniem Lekarzy Weterynarii. Przewodniczy także Radzie Rodziców Przedszkola Publicznego nr 9 i śpiewa w katedralnym chórze Vox Humana. Na swoim osiedlu widzi braki infrastruktury rekreacyjnej i zielonej i jako radna tę kwestię chciałaby poruszyć. By dzieci bezpiecznie mogły dojeżdżać do szkół, będzie dążyć do poprawy skomunikowania osiedla z centrum miasta. Autobus ma być częściej, w lepszych godzinach i na wyciągnięcie ręki. Kandydatka chce się zając także aktywizacją młodych matek. Aby przyciągnąć młodych ludzi Łomża musi im zapewnić miejsce do życia, do pracy i do rozwijania się. 

Paweł Pęza zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami wielorodzinnymi. Chce być sobą i kierować się ciężką pracą, uczciwością  i obiektywizmem. W okręgu swoją uwagę skupia na  obiecanej ulicy Ks Jerzego Popiełuszki, czy remontach: Ks. Anny i Rycerskiej, a między Zawadzką, Ks. Anny, Rycerską i Popiełuszki ma powstać przewidywany park. Chce inicjować programy finansowane wspólnie przez miasto i wspólnoty mieszkaniowe np. parkingi, place zabaw czy tereny zielone. Chce rozszerzenia monitoringu wizyjnego. Poprzez kontrole spółek miejskich chce szukać możliwości obniżania kosztów budynków. Nie tylko mieszkańcy mają szukać pieniędzy na coraz to wyższe opłaty. Spółki miejskie powinny być zobowiązane do tego – mówił Paweł Pęza – aby szukać oszczędności, aby obniżać koszty. Uważa, że wszystko da się załatwić, tylko trzeba otwierać się na innych, spotykać i rozmawiać. 7 kwietnia zachęca by zmienić i odświeżyć to miasto. 

Rada Miasta może być wspaniała tylko wtedy, gdy są w niej różnorodni ludzie, nie tylko od biznesu, a ja jestem od kultury – zaczęła Joanna Klama. Twórczyni grupy teatralnej  „Teatru Aktywnego” wyszła z depresji i chętnie weźmie udział w różnych komisjach zajmujących  się zdrowiem psychicznym. 

Wiecie jak się z tego wychodzi – zapytała?. Przez relacje i integrację. Przez działajmy razem. 

Moje hasło „działajmy razem” polega na tym, że nie jesteście sami w mieście, że seniorzy nie są sami, że matki z dziećmi nie są same tylko próbujemy się razem integrować. „Jestem osoba kreatywna, która znajduje rozwiązania”. 

Kocha naturę, kulturę, integrację i turystykę. Chce, aby na każdym osiedlu powstało miejsce integracji społecznej, albo rekreacji w kulturze. Nie chodzi o klub seniora czy mamusi, a klub dla wszystkich, dla starszych i młodszych działający przez cały dzień. Starsze panie mogłyby popilnować dzieci, a młodsi mogliby się czegoś nauczyć od seniorek. W takim miejscu przy kawie mogłyby się integrować różne pokolenia i stany.

„Odrzućmy telefony i telewizory. Popatrzmy sobie w oczy” - zachęcała. Pragnie 24 godzinnej (jeśli nie to prawie) opieki weterynaryjnej w mieście i terenów zielonych przy Szmaragdowej. 

Kultura jest bardzo ważna, bo dzięki kulturze jest rozwój wewnętrzny i integracja. Dzieci nie rozpoznają emocji, ale dzięki warsztatom i kulturze Joanna Klama może wiele w tym temacie zrobić.

Wojciech Frąckiewicz sprzeciwia się braniu kredytów by spłacać wcześniej zaciągnięte. Kredyt powinien na siebie pracować i być spłacany z zysku. Chwalił Domasiewicza za umiejętność słuchania drugiej osoby, że nie ucieka, nie chowa głowy w piasek. Kandydat chciałby zająć się pozyskiwaniem środków i budowa mieszkań komunalnych,. „Miasto młodym ludziom powinno pomóc na start poprzez mieszkania komunalne”. Katastrofalnym nazwał stan ulicy Porucznika Łagody i ocenił, że miasto zapomniało o ulicach osiedlowych. Podobnie jak inni kandydaci zwracał uwagę na brak infrastruktury rekreacyjnej i sportowej na osiedlu. Boiska na koszykówkę, w którą się nie gra proponuje przemianować na mini boiska do piłki nożnej lub wielofunkcyjne. Na osiedlach widzi miejsca dla ścieżek edukacyjnych. 

„Wszyscy jesteśmy jedną drużyną Łomży, ale jak w drużynie, czasem trzeba zmienić zawodników i trenera. Uważam, że w tej radzie też trzeba zmienić co niektórych zawodników i trenera. Czas podziękować niektórym zawodniczkom i zawodnikom i trenerowi w postaci obecnego prezydenta, a wybrać nowego trenera  Pana Dariusza Domasiewicza”

Listę zamyka Andrzej Korytkowski, trener z 25 letnim stażem i jako  „najmłodszy stażem radny” miał okazję zderzyć się z „ciężką rzeczywistością” w mieście. Zawsze miał „wiatr w oczy” więc  krzyki i utyskiwania nie robią wrażenia. Sport nauczył go nie poddawać się i być twardym. W Łomży jest wiele osób chętnych do pomocy, o czym przekonał się podczas choroby żony. Zdaniem Korytkowskiego brakuje jednak ośrodka, który zawiadywałby sprawami charytatywnymi. Wielu działa oddzielnie, a wspólna praca w jego ocenie mogłaby być efektywniejsza. 

 

7 kwietnia 2024 roku  mieszkańcy Łomży zdecydują o kierunku i rozwoju miasta w kolejnych 5 latach.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę