Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sahara leci do Łomży?

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

„Przygotujcie się na odwiedziny Afryki. Saharyjski pył wykupił już lot do Polski” - pisze w mediach społecznościowych IMGW-PIB. Z załączonej animacji wynika, że pył znad Sahary może dotrzeć w rejon Łomży.

W najbliższych dniach z południa napłynie do Polski ciepłe powietrze. Jednym ze składników tej zwrotnikowej masy powietrza będzie saharyjski pył. IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego na platformie X poinformowało, że nasz kraj odwiedzi Afryka, a konkretnie pył znad pustyni – Sahary. 

Trajektorię przemieszczania się opracował WMO Barcelona Dust Regional Center, które zajmuje się prognozami pyłowymi, produktami związanymi z obserwacją pyłów i burzami piaskowymi. 

Co jakiś czas nad Polskę nadciągają chmury pyłu znad Afryki. Nie jest to nic nadzwyczajnego, a  przy dużych stężeniach można go dostrzec na samochodach. Może być  kłopotliwy dla osób ze schorzeniami układu oddechowego czy alergików. Dla osób zdrowych nie powinien sprawiać problemów. 

Największe stężenia będą w południowo – wschodniej części kraju. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę