Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czy można strzelać petardami hukowymi?

W czasie karnawału, ale także poza nim, wielokrotnie poruszany jest problem petard hukowych. Używanie ich zyskuje coraz więcej przeciwników, jednak liczba zwolenników materiałów pirotechnicznych tego rodzaju wcale nie jest mała. Strzelanie petardami kojarzy się wielu osobom z radosnym świętowaniem, podczas gdy inni widzą w tym zagrożenie dla zwierząt oraz przykry sposób zakłócania spokoju. W tym artykule zastanowimy się nad tym, czy i kiedy można używać petard hukowych, a także czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia prawne dotyczące prywatnego użytku petard hukowych.

Używanie głośnych materiałów pirotechnicznych

Petardy hukowe są popularnym materiałem wybuchowym, wykorzystywanym przy wielu okazjach, zwłaszcza podczas świąt, imprez okolicznościowych czy zabaw sylwestrowych. Jednak pytanie, czy można nimi strzelać, często wywołuje kontrowersje i wiele wątpliwości. Zgodnie z polskim prawem, używanie fajerwerków i innych wyrobów pirotechnicznych na terenach prywatnych jest możliwe bez dodatkowych zezwoleń przez cały rok.

Strzelanie fajerwerkami w miejscach publicznych jest dozwolone jedynie w Sylwestra i Nowy Rok. W każdym innym przypadku, aby zorganizować pokazy fajerwerków, należy spełnić konkretne wymagania oraz zdobyć stosowne zaświadczenie. W przeciwnym razie, używanie petard podlega sankcji przewidzianej w kodeksie wykroczeń.

Dlaczego wystrzeliwanie petard hukowych budzi kontrowersje?

Używanie środków pirotechnicznych musi odbywać się zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów przeciwpożarowych. Nieostrożne obchodzenie się z nimi może zakończyć się wypadkiem. Dlatego petardy odpalane mogą być jedynie przez osoby pełnoletnie i nieznajdujące się pod wpływem działania alkoholu lub innych środków odurzających. A ich zakup powinien być dozwolony wyłącznie w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenia, takich jak na przykład sklep internetowy PiroArt, którego ofertę sprawdzisz pod adresem: https://piroart.eu/petardy/petardy-hukowe/.

Podczas odpalania petard należy pamiętać nie tylko o zasadach bezpieczeństwa, lecz także o zasadach współżycia społecznego. Używanie petard hukowych nie powinno zakłócać spokoju nocnego, dlatego postuluje się, aby ograniczyć używanie fajerwerków do Sylwestra.

Wiele osób zwraca jednak uwagę na to, że noc sylwestrowa to ogromny problem dla zwierząt, zarówno domowych, jak i dziko żyjących, zwłaszcza ptactwa. Huk fajerwerków budzi przerażenie u zwierząt, powodując ich ucieczkę, a czasami nawet śmierć ze strachu, zwłaszcza u gołębi.

Co o fajerwerkach mówią przepisy kodeksu wykroczeń?

Coraz częściej pojawiają się projekty, które sugerują całkowite zakazanie używania fajerwerków, zwłaszcza tych emitujących głośny hałas. Inicjatywa ta wynika z istniejących przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Projekt ustawy zakazujący używania fajerwerków przewiduje konieczność dbania o dobrostan nie tylko ludzi, lecz także zwierząt.

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące używania fajerwerków na cele prywatne nie nakładają ograniczeń czasowych, polegając raczej na zdrowym rozsądku. W kodeksie prawo mówi jednak, że osoba zakłócająca spokój poprzez używanie fajerwerków, zwłaszcza w nocy, może być ukarana grzywną lub nawet aresztem. Chociaż przepisy nie zawierają bezwzględnego zakazu używania fajerwerków, uporczywe strzelanie może być uznane za formę zakłócania spokoju.

To w końcu można używać petard hukowych czy nie?

Problem związany z fajerwerkami występuje głównie podczas Sylwestra i powtarza się co roku. W związku z tym, co jakiś czas pojawiają się propozycje regulacji tego zjawiska. Niektórzy postulują całkowity zakaz używania fajerwerków, inni uważają, że należy po prostu ograniczyć ich używanie i stosować tylko w czasie, gdy jest to dozwolone.

Zgodnie z projektem zakazu używania pirotechniki, przedsiębiorcy i jednostki naukowe nie będą objęci zakazem. Jednak pozostali, przed zorganizowaniem pokazu sztucznych ogni, będą zobowiązani uzyskać odpowiednie zezwolenia. Rozważa się również ograniczenie sprzedaży petard osobom prywatnym, co mogłoby przyczynić się do zmniejszenia ilości fajerwerków wystrzeliwanych z okazji powitania nowego roku.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę