Charytatywny Światowy Dzień Zwierząt w Szkołach Katolickich
Środa była bardzo nietypowym dniem dla społeczności Szkół Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Uczniowie i nauczyciele podsumowali działania na rzecz schroniska dla bezdomnych psów Arka, organizując z okazji Światowego Dnia Zwierząt kilkugodzinną imprezę. Był koncert, ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego oraz na najciekawszy strój, a do tego loteria fantowa, sprzedaż owocowych deserów i słodkich wypieków oraz zbiórka karmy. – To wszystko dla Arki! – podkreślali uczniowie, zapowiadając, że na pewno na tym nie poprzestaną.
Współpraca z prowadzącym schronisko Arka Łomżyńskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami oraz Szkołami Katolickimi trwa od dobrych 15 lat, obejmując szereg wydarzeń i inicjatyw, regularnie podejmowanych przez szkolną społeczność na rzecz Arki i jej podopiecznych.
– Zaczęło się od charytatywnego koncertu, który był wspólnym przedsięwzięciem Szkół Katolickich, MDK-DŚT i naszego towarzystwa – wspomina Elżbieta Piasecka-Chamryk, prezes ŁTOnZ. – Był to początek regularnej współpracy, podczas której kadra i nauczyciele szkoły wielokrotnie nas wspierali, organizując zbiórki karmy czy inicjując różne akcje. W szkole odbywają się również spotkania edukacyjne, mające na celu uwrażliwienie młodych ludzi na los bezdomnych zwierząt. Dlatego cieszymy się bardzo, że tegoroczne działania szkoły na rzecz schroniska udało się podsumować w Światowym Dniu Zwierząt specjalnym koncertem i innymi wydarzeniami, bo to nie tylko realne wsparcie, ale też powrót do tego, co robiliśmy wspólnie przed laty.
Owe działania wpisują się również w misję Szkół Katolickich, bowiem dyrektor Bożena Śliwowska i kadra pedagogiczna nie koncentrują się wyłącznie na aspekcie edukacyjnym; równie ważne jest dla nich wszechstronne kształtowanie i wychowywanie młodych ludzi, wskazywanie im, co w życiu jest ważne, że warto pomagać potrzebującym, również tak zwanym braciom mniejszym, czyli zwierzętom oraz być aktywnym, empatycznym i prospołecznym. Ta wychowawcza praca daje efekty, bowiem odzew na charytatywną akcję w Światowym Dniu Zwierząt był ogromny.
W szereg działań zaangażował się nie tylko samorząd uczniowski, dzieci i młodzież z różnych klas, ale też cała kadra i personel szkoły, przygotowując loterię fantową, stoiska ze słodkościami oraz organizując dwa konkursy. Na fotograficzny, mający ukazać pupili autorów zdjęć, wpłynęło 31 prac. Uczniowie zdecydowali w głosowaniu, że trzy równorzędne pierwsze nagrody otrzymają Zosia Czaplicka, Helenka Wałkuska i Nela Bikowska, ale dyrektor Śliwowska nagrodziła, ku ich ogromnej radości, również pozostałych uczestników. W konkursie na najciekawszy strój, nawiązujący do świata zwierząt, dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyło z kolei 15 osób. Komisja konkursowa uznała, że nagrodzi wszystkich ex aequo, ponieważ trudno było wybrać tylko trzy stroje, a resztę pozostawić bez nagród. Konkursy zostały rozstrzygnięte podczas trwającego półtorej godziny koncertu w auli Szkół Katolickich. Na widowni zasiedli też goście z SP8, którzy dorzucili do puli zbiórki sporo karmy. Wśród uczestników koncertu nie zabrakło młodych i utalentowanych podopiecznych Regionalnego Ośrodka Kultury: tancerzy Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT, wychowanków Magdaleny Pardo-Baczewskiej i Jacka Baczewskiego, kwintetu ze Studia Wokalnego ROK, ćwiczącego pod kierunkiem Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej oraz Grupy Weta Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, której choreografem jest Justyna Wawrzyniak.
Z dobrej strony pokazały się również śpiewające uczennice Szkół Katolickich, zarówno debiutujące podczas tak dużej imprezy, jak też odnoszące już sukcesy w różnych konkursach.
– Cieszę się bardzo, że ta impreza udała nam się w takim wymiarze – podsumowuje dyrektor Szkół Katolickich Bożena Śliwowska. – Była to nie tylko część artystyczna, która odbyła się w auli, obejmująca również występ dzieci i młodzieży z Regionalnego Ośrodka Kultury, który chętnie włączył się w realizację tego przedsięwzięcia, ale też szereg innych działań. Udało nam się zorganizować wiele akcji pobocznych, jak zbiórka karmy, festyn z atrakcjami dla młodszych dzieci, jak malowanie buziek czy zaplatanie warkoczyków, integrujący uczniów szkoły podstawowej z licealistami. Ważne jest również to, że jest to kolejna, cykliczna akcja, bo przed pandemią organizowaliśmy takie koncerty regularnie, a tuż po niej, kiedy nasza aktywność była słabsza, zawsze zbieraliśmy karmę i inne potrzebne artykuły – myślę, że na tym nie poprzestaniemy, że jest to kolejna cegiełka w budowaniu lepszego życia piesków, które przebywają w schronisku Arka.
Wojciech Chamryk