Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

„Wasza praca jest potrzebna”

Podwójne uroczystości miały miejsce w sobotnie przedpołudnie w Jedwabnem. W parku pod GOK-iem obchodzono Powiatowy Dzień Strażaka i 125 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedwabnem. „To armia ludzi, którym na sercu głęboko leży troska o dobro innych” - mówił brygadier Adam Kalinowski, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w tutejszym kościele. Następnie poczty sztandarowe, druhny i druhowie, strażacy oraz przybyli goście przemaszerowali pod Gminny Ośrodek Kultury, gdzie odbyła się ceremonia wręczania odznaczeń i awansów, a po strażackim święcie degustacja potraw w bitwie regionów i zabawa przy muzyce. 

Strażacy swoją uroczystość rozpoczęli odśpiewaniem hymnu i wciągnięciem biało-czerwonej flagi nie na klasyczny maszt, a na zwyżkę czyli podnośnik strażacki.

Wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za pracę i poświęcenie płynęły z ust każdego mówcy tych powiatowych uroczystości. Nic w tym dziwnego, ponieważ od wielu lat w różnych badaniach niezmiennie wychodzi, że wśród służb mundurowych strażacy cieszą się w społeczeństwie największym zaufaniem. 

- To wielki zaszczyt być strażakiem. To  honor nosić mundur, a zawód ten musi być pasją – podkreślał brygadier Adam Kalinowski. 

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi poseł Lech Kołakowski mówił o szczególnym znaczeniu formacji straży pożarnej państwowej i ochotniczej

- Jak potrzebna Wasza praca pokazuje życie codzienne – mówił. - Ratujecie życie ludzkie, mienie, cały dobytek narażając swoje życie.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski dodawał, że muszą być dyspozycyjni 24 godziny na dobę. Przypomniał o uchwalonej w ubiegłym roku ustawie, dzięki której strażacy ochotnicy mogą liczyć na 200 zł dodatek do emerytury.

- W 2022  roku co minutę czy częściej wyjeżdżała w Polsce jakaś straż udzielając pomocy – ogłosił senator Marek Komorowski, który jest także wiceprezesem zarządu oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Nawiązując do jubileuszu jedwabieńskiej jednostki powtórzył, że „straże były zalążkiem polskości”.

- Dzięki wam czujemy się bezpiecznie. Wy zawsze jesteście wtedy, kiedy zagrożone życie i zdrowie – mówiła wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska. Podkreślała, że strażacy są zawsze na służbie ponieważ udzielają się także przy wydarzeniach społeczności lokalnych. Mówiła o doinwestowanych OSP, które jest dziełem rządu i samorządów różnego szczebla.

- Sam dobry sprzęt to za mało. To wy jesteście tymi, którzy ten sprzęt wykorzystują – dodawała.

Dobre wyposażenie, wyszkolenie,  współpracę „ramie w ramię” z ochotnikami, z którymi stawiają czoła współczesnym zagrożeniom chwalił obecny na uroczystości zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Adam Frankowski

Wicemarszałek Marek Olbryś przypomniał, że samorząd wojewódzki przez ostanie 4 lata na wsparcie OSP wydał ponad 40 mln zł. 

- Strażacy dbają o samorządy, o gminy, o małe miejscowości. Chcemy ich w tym działaniu wspierać – mówił, zachęcając do aplikowania o środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, które w nowej perspektywie mają dla strażaków być duże.

- Przez te 125 lat OSP z pewnością się zmieniło, i obserwujemy to na co dzień – mówiła w imieniu samorządowców z terenu powiatu łomżyńskiego wicestarosta Maria Dziekońska. - Kiedyś działania Ochotniczej Straży Pożarnej polegały na tym, żeby wspólnie nie dopuścić do tego, żeby spłonęły wszystkie strzechy w miejscowości. Jeśli zajmie się jedna, to spłonie cała wieś. Dziś jak rozbrzmiewa sygnał syreny strażackiej, nie wiecie tak naprawdę dokąd jedziecie. Wasza praca jest potrzebna – podkreślała.

Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego i prezes Zarządu Powiatowego Straży Pożarnych przypomniał, że druhen i druhów w powiecie jest blisko 1000. Wszystkich jednostek ochotniczych straży pożarnych jest 59 z tego 21 działa Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. 

- Są one najbardziej aktywne i najlepiej doposażone – stwierdził. Służbę w nich pełni około 250-300 strażaków ochotników.

Jubilatka, czyli OSP Jedwabne jest dziś nowoczesną, dobrze wyposażoną jednostką. Na jej stanie znajdują się wozy ratowniczo-gaśnicze, quad, łódź z silnikiem elektrycznym, sprzęt poszukiwawczy ludzi zaginionych. Liczy 16 strażaków działających w systemie KSRG. Rocznie jednostka notuje 60-80 wyjazdów. 

- Dominują wypadki i smutne, że ich nie ubywa – mówi Adam Niebrzydowski. Sobie i wszystkim życzył bezpiecznej pracy i szczęśliwych powrotów do domu.

Na uroczystościach obecni byli m.in.: Komendant Miejski Policji inspektor Krzysztof  Woźniewski, nadleśniczy Dariusz Godlewski z Nadleśnictwa Łomża, nadleśniczy Marek Bączek z Nadleśnictwa Nowogród, zastępca dyrektora KRUS w Białymstoku Krzysztof Niewiadomski, szef WCR w Łomży Bogdan Oźlański, zastępca naczelnika podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego Joanna Tatko, wójtowie: Artur Wierzbowski - Piątnica, Kazimierz Ramotowski - Przytuły, Rafał Pstagowski - Śniadowo, Kazimierz Górski - Miastkowo, Michał Bajno - Zbójna, Zenon Białobrzeski.

Brązową odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: mł. bryg. Paweł Jasiński, kpt. Rafał Kuzia, st. kpt. Paweł Leszczyński, kpt. Eryk Ostrowski.

Za szczególne zasługi dla społeczności lokalnej Odznakę św. Flofiana: ks. Jarosław Świderek

Wojewódzki Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa podlaskiego za Zasługi dla Pożarnictwa: Złoty medal druh Stanisław Matyjek, Srebrny druh Paweł Kierzkowski, Brazowy medal druhowie: Marek Grądowski, Adam Niebrzydowski, Sylwester Rutkowski.

Zarząd Powiatowy Straży Pożarnych odznaką Strażak Wzorowy uhonorował druhów: Paweł Boguski, Maciej Domaszewski, Jakub Grodzki, Jan Karwowski, Mateusz Łepkowski, Karol Orłowski, Daniel Popkowski.

Były także awanse na wyższe stopnie.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę