Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Jednomyślnie Rada Gminy Łomża udzieliła wotum zaufania i absolutorium wójtowi Piotrowi Kłysowi

Główne zdjęcie
Fot. Gmina Łomża

Ponad 77 milionów wydatków, w tym 17,6 mln zł na inwestycje oraz spadek zadłużenia gminy o 1,5 mln zł do zaledwie 5,4 mln zł zawierało sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu Gminy Łomża. Wójt Piotr Kłys przedstawił Radzie Gminy Raport o stanie Gminy Łomża za 2022 rok i jak czytamy w komunikacie, oba te dokumenty zostały przyjęte jednomyślnie, a wójt od Rady otrzymał wotum zaufania i absolutorium.

Gmina Łomża  zdaniem wójta Piotra Kłysa, to „najbardziej dynamiczna społecznie gmina w regionie”, a u źródeł sukcesu stoi „współpraca, wspieranie się nawzajem i zaufanie”. Wójt Gminy Łomża, jako jeden z pierwszych w regionie, może pochwalić się otrzymanym absolutorium i wotum zaufania. Wszyscy obecni na dzisiejszej sesji (26.05) jednomyślnie przyjęli wspomniane dokumenty, co może potwierdzać atmosferę współpracy w samorządzie.

- Nie zablokował nas koronawirus, nie sparaliżowała nas tragedia wojny, nie zatrzymała nas inflacja będąca skutkiem obu wcześniejszych kryzysów – podkreślał wójt. - Dołączają do naszej wspólnoty mieszkańcy nowych domów, które są budowane w naszych miejscowościach. Wszystkich Państwa przyjmujemy bardzo serdecznie. Wasza energia i zapał przyczyniają się do rozwoju naszej gminnej społeczności - mówił.

Gmina Łomża liczy 40 miejscowości. Według danych urzędu w 2022 roku przybyło 119 zameldowanych osób i na koniec roku liczba mieszkańców przekroczyła 11 600 mieszkańców. Na koniec minionego roku na terenie gminy zarejestrowanych było 1167 podmiotów gospodarczych, o 62 więcej niż w 2021 r, o 118 więcej niż w 2020 r. i o 188 więcej niż w 2019 r. Niemal co trzeci podmiot gospodarczy z powiatu łomżyńskiego zarejestrowany jest w tej gminie. Dochody budżetu Gminy Łomża w 2022 roku zostały zrealizowane w kwocie 69.335.661,09 zł, a wydatki w kwocie 77.141.317,86 zł. Ogółem wydatki majątkowe (inwestycyjne) Gminy Łomża w 2022 roku wyniosły 17.670.448,47 zł. 

- Podejmujemy się wielkich wyzwań – mówi wójt Kłys i wskazuje na „największą inwestycję w historii samorządu”. Chodzi o realizowaną modernizację sieci wodociągowej o wartości 15,5 mln zł, przy ponad 10 milionowym dofinansowaniu z Polskiego Ładu. W sumie Urząd Gminy mówi o  prowadzonych 90 zadaniach inwestycyjnych. 

 

Piotr Kłys podkreśla, że wyzwania te podejmowane są bez zadłużania się Gminy. „W trakcie 2022 roku po raz kolejny zrezygnowaliśmy z zaciągnięcia planowanego wcześniej kredytu dokonując jednocześnie spłaty kapitału zaciągniętych w latach wcześniejszych kredytów. W stosunku do 2018 roku, czyli początku obecnej kadencji samorządu, zadłużenie budżetu Gminy Łomża zostało zmniejszone o ponad 55%.  Na koniec 2022 roku Gmina Łomża zadłużona była jedynie na 5.400.000,00 zł.” 

Wójt szczyci się wprowadzeniem jako pierwszy samorząd wiejski w województwie Gminnego Programu Karty Dużej Rodziny i Programu „Karta Seniora Gminy Łomża”. Podkreślał udział pracowników w sprawnym pozyskaniu środków na ten cel z Programu „Czyste powietrze”. 

Dodatki węglowe w 2022 roku otrzymało 1926 mieszkańców Gminy Łomża na łączną kwotę 5.778.000,00 zł. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę