Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Prima Aprilis

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Prima Aprilis to święto, które w Polsce jest obchodzone od setek lat. Jak powstała tradycja robienia dowcipów i kłamstw w ten dzień? Czy w innych krajach też obchodzi się Prima Aprilis? Jakie są najbardziej kultowe i zabawne żarty, jakie padły w historii?

Tradycja Prima Aprilis sięga starożytności, kiedy to w Rzymie obchodzono święto Hilaria, czyli „dzień śmiechu”. W średniowieczu w Europie popularne były tzw. „dni głupców” lub „dni oszustów”, podczas których ludzie robili sobie nawzajem kawały i prowadzili różnego rodzaju żarty. W Polsce Prima Aprilis zaczęła być obchodzona w XVIII wieku, a najwięcej popularności zyskała w XX wieku. 

Prima Aprilis to dzień, w którym media i internauci specjalnie przygotowują kawały i fałszywe informacje, aby zrobić ludziom psikusa. Niektóre z nich są tak wiarygodne, że trudno je rozróżnić od prawdziwych informacji. W 2017 roku portal Gazeta.pl opublikował fałszywą informację o zmianie nazwy stadionu Legii Warszawa na „Stadion im. Jarosława Kaczyńskiego”. Wiadomość szybko zyskała rozgłos i wywołała falę kontrowersji w internecie.

Najbardziej kultowym żartem, jaki padł w historii Prima Aprilis, jest zapewne fałszywa informacja o „migrujących pingwinach”, która została opublikowana w 2008 roku przez BBC. Telewizja podała informację o tym, że na Antarktydzie zaobserwowano pingwiny, które migrują na północ ze względu na zmiany klimatu. Wiadomość była tak wiarygodna, że wielu ludzi w nią uwierzyło i zaczęło podejmować różne działania na rzecz ochrony środowiska.

W innych krajach również obchodzi się Prima Aprilis, ale z różną intensywnością i tradycjami. W Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej popularne są tzw. „Dia de los Santos Inocentes”, czyli „Dzień Świętych Niewinnych”. W Anglii i Stanach Zjednoczonych Prima Aprilis nazywa się „April Fools’ Day”, a żarty i kawały są tam równie popularne jak w Polsce. 

Podsumowując, Prima Aprilis to jedno z najbardziej radosnych i zabawnych świąt w Polsce. Choć czasem żarty i dowcipy bywają na granicy dobrego smaku.

 

Prima Aprilisowy tekst wygenerował ChatGPT


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę