Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Związek Emerytów w Łomży wybrał nową prezes

Główne zdjęcie
Skarbnik Elżbieta Śliwecka (w okularach)

- Prezes Elżbieta Grzanko opiekuje się nami jak mama. Jest zawsze miła, uprzejma i gościnna, a w ciągu 5 lat zorganizowała 17 wycieczek wczasowych, na których bawimy się, tańczymy, śpiewamy, czytamy kawały i modlimy na różańcu – opowiada Zofia Kossakowska, delegatka na V Rejonowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży. Po 5 latach w Hotelu Gromada ok. 20 przedstawicieli podsumowało działania PZERiI, do którego w 15 kołach w Łomży, Kolnie i powiatach: łomżyńskim i kolneńskim należy 672 członków. Wybrano nową prezes.

Gościem honorowym V Zjazdu PZERiI w Łomży był Jan Kalinowski, prezes Zarządu Okręgowego PZERiI w Białymstoku. Prezes Elżbieta Grzanko powitała delegatów i gości w imieniu „emeryckiej rodziny”. Delegaci jednogłośnie na przewodniczącego obrad wybrali Ryszarda Goździewskiego, a na sekretarza Elżbietę Śliwecką. Prezes Grzanko przedstawiła obszerne i niezwykle szczegółowe sprawozdania z minionych 5 lat działalności. Podziękowała 4-em samorządowcom za „wspaniałą współpracę i właściwy klimat, jaki stwarzają w założeniu kół terenowych, a później we współpracy z kołami”: starosta łomżyński Lech M. Szabłowski, starosta kolneński Tadeusz Klama, burmistrz Kolna Andrzej Duda, burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska. Oklaski zebrały również 3 aktywne działaczki w kołach: Alina Pajer ze Stawisk i nieobecne z powodu słabej formy zdrowotnej: Anna Łazicka z Kolna i Danuta Zajączkowska z Miastkowa. 5-latka to liczne inicjatywy, akcje, działania, obejmujące – jak określiła to prezes - „najistotniejsze problemy naszego środowiska, które dotyczą nas, emerytów”.

- W czasie pandemii były trudności w organizacji spotkań i zebrań seniorów, gdyż covid-19 był chorobą, która rozprzestrzeniała się wśród ludzi, obowiązywały różne zakazy odgórne – wyjaśniała Pani Grzanko. - Podczas 5-latki przydzielono zapomogi 7 osobom po 100 zł na zakup leków i opłaty za prąd. Potrzeby były większe, ale ze składek członkowskich nie starczyło... Ciężko dziś znaleźć prawdziwych sponsorów, ale staramy się tak gospodarować środkami ze składek, aby Związek w miarę funkcjonował... Zaświadczenia ulgowe z 37% zniżką na dwa przejazdy w roku wydano dla 72 osób: 27 członków i 45 nienależących, lecz potrzebujących zaświadczenia dla PKP.

Ponad 30 ton artykułów żywnościowych
Ważną formą działalności jest przydzielanie artykułów żywnościowych z Agencji Rynku Rolnego, w ramach pomocy Unii Europejskiej PEAD 2014 – 2020.

- Razem za okres od 2018 do 2022 roku wydano 30 ton 56 kilogramów żywności na sumę 149 tysięcy 596 złotych, to jest 900 paczek, gdzie pomagało nam przy pakowaniu Wojsko Polskie, ponieważ panowała pandemia – poinformowała. - Trzeba było zachować środki ostrożności. Z takiej pomocy korzystało ok. 45% członków Związku. Zarządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ograniczyło możliwość otrzymania żywności dla dużej liczby członków, bo potrzebne jest skierowanie, podpisane przez pracownika socjalnego MOPS lub GOPS. Jest to bardzo duża pomoc dla seniorów Związku z niską rentą albo emeryturą. Artykuły to, m.in.  makaron, kasza, mleko, dżem, mielonki, gulasz, makrela w oleju i herbatniki. Jesteśmy organizacją pozarządową i nie działamy w celu zysku z programu żywnościowego. Dużo osób przeszło na emerytury i wstępowało do Związku, ale dużo rezygnowało z przynależności i nie płaciło składek członkowskich, bo ich dochód na osobę przekraczał limit do otrzymania pomocy. W ciągu roku składka wynosi 36 zł, czyli 3 złote miesięcznie. Ustępujący Zarząd serdecznie dziękuje członkom komisji socjalno-bytowej za ciężką pracę, którą wykonują społecznie na rzecz członków. 

Wycieczki turystyczne i wczasy rehabilitacyjne
- Nasi seniorzy uwielbiają podróże, zabawy i wspólnie organizowane atrakcje, gdyż jesteśmy taką „Emerycką Rodziną”, w której czujemy się bardzo dobrze - stwierdziła prezes, a delegaci jej słowa potwierdzili uśmiechami i potakiwaniem. - Każdego roku organizujemy Dzień Seniora i Inwalidy, spotkania wigilijne, festyny, pikniki, zabawy andrzejkowe i karnawałowe, grzybobranie, wycieczki.

Przez 5 lat łomżyński Oddział Rejonowy PZERiI zorganizował 17 wycieczek dla 840 osób, np. do Bułgarii, Buska – Zdroju, Hiszpanii, Odessy i Truskawca w Ukrainie na wypoczynek i rehabilitację, Kołobrzegu, Augustowa, Piwnicznej – Zdroju i Słowacji, Kudowy – Zdroju. Były też jednodniowe wyjazdy na: koncert wiedeński w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, musical „Metro” w Buffo w Warszawie, do Ciechocinka. W 2023 r. planowane są wycieczki do Wiednia i Włoch, Czarnogóry i po Bałkanach, do Litwy i Łotwy, do Sandomierza, Krakowa, Malborka, Gdańska i w Bieszczady. 

- Jesteśmy wdzięczni redakcji „Gazety Bezcennej” i portalu 4lomza.pl za zamieszczanie ogłoszeń o organizacji wycieczek i imprez związkowych i o działalności Związku, dzięki czemu informacje te są przekazywane do emerytów, rencistów i inwalidów na bieżąco - podziękowała Elżbieta Grzanko. Za współpracę uznanie wyraziła dla Marty Kopeć i personelu Klubu Seniora: za zajęcia plastyczne, spotkania integracyjne, prelekcje o zagrożeniach w życiu codziennym, m.in. z Państwową Strażą Pożarną w Łomży. Współpraca PZERiI dobrze układa się z Biurem Porad Obywatelskich i PCPR, na którego posiedzeniach przyznawany jest sprzęt dla osób niepełnosprawnych i aparaty dla osób niedosłyszących. Ponadto w ZUS działa punkt informacyjny na temat spraw emerytalno-rentowych. Prezes przybliżyła różnorodne działania artystyczne zespołów: wokalne Kolneńskie Dziewczyny z Plusem i kabaretowe Wesołe Babeczki ze Stawisk. Podziękowała za aktywność obu kołom PZERiI. 

Nowy Zarząd PZERiI w Łomży
Elżbieta Grzanko została wybrana jednogłośnie w 3. kadencji prezesem Oddziału PZERiI w Łomży, co oznacza, że następczyni Jana Liseckiego udziela się społecznie 13. rok. Delegaci wybrali Zarząd Oddziału: wiceprezes Teresa Kossakowska, skarbnik Elżbieta Śliwecka, sekretarz Alicja Jurkowska i członkowie: Jadwiga Szulc, Alina Pajer, Zofia Górska, Danuta Baczewska, Danuta Zajączkowska.

W trakcie obrad V Zjazdu PZERiI zjawił się prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski z Dariuszem Wojtkowskim, doradcą, i Grzegorzem Danilukiem, kierownikiem kancelarii. Podarował wszystkim uczestnikom torebki z symbolicznymi prezentami i pamiątkami oraz zapewnił ich o chęci życzliwej pomocy. Usłyszał, że jest potrzeba: Związkowi brakuje 340 złotych miesięcznie na czynsz za biuro.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

https://4lomza.pl/index.php?wiad=48211

https://4lomza.pl/index.php?wiad=33394

https://4lomza.pl/foto.php?id=111017

 

Foto: Skarbnik Elżbieta Śliwecka (w okularach)
Foto: Elżbieta Grzanko, Ryszard Goździewski i Jan Kalinowski
Foto: Alina Pajer z Koła w Stawiskach (2. od lewej)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę