Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jaka pogoda na ferie? Sprawdzamy prognozę długoterminową

Ferie zimowe to okres, w którym śniegu oczekują nie tylko osoby wyjeżdżające w góry, ale również Ci, którzy zostają w mieście lub decydują się na wypoczynek nad morzem. Jaka pogoda jest przewidywana na ferie w 2023 roku? Specjalnie dla was sprawdzamy prognozę długoterminową.

Kiedy ferie zimowe w 2023 roku?

Ferie zimowe to okres dwóch tygodni, w trakcie których szkoły pozostają zamknięte. W odróżnieniu od wakacji ferie są ruchome, a poszczególne województwa korzystają w przysługujących im wolnych dni w innym czasie. W 2023 roku ferie zimowe potrwają więc od 16 stycznia do 26 lutego, a szczegółowy harmonogram wygląda następująco:

  • 16-29 stycznia 2023: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;

  • 23 stycznia - 5 lutego 2023: województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;

  • 30 stycznia - 12 lutego 2023: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;

  • 13-26 lutego 2023: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Zdjęcie 2.jpg

Pogoda długoterminowa na ferie - styczeń 2023

Czy uczniowie, którzy będą mieli ferie w styczniu 2023 roku mogą liczyć na śnieżną, zimową pogodę? Otóż, zgodnie z tym co mówią długoterminowe prognozy śnieg w styczniu nie powinien padać zbyt intensywnie, a zdecydowanie większych opadów można spodziewać się w północnej Polsce niż w górach. Nawet tam jednak pogoda będzie w kratkę, ponieważ oprócz śniegu można spodziewać się częstych opadów deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Istotna jest także temperatura, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy, czy ewentualny śnieg się utrzyma. Przewidywania pokazują jednak, że na ogół będzie ona dodatnia, w związku z czym zamiast zimowej aury może utrzymywać się jesienna szaruga.

Zdjęcie 3.jpg

Jakiej pogody można spodziewać się w trakcie ferii w lutym?

Czy osoby, które z ferii zimowych 2023 skorzystają dopiero w lutym mogą sprawdzić prognozę pogody? Oczywiście, że tak, ponieważ prognozy długoterminowe na luty również są już dostępne, jednak warto mieć świadomość, że ich trudno w ich przypadku mówić o dokładności, czy wiarygodności. Wynika to z faktu, że o ile stacja pogody jest w stanie w miarę precyzyjnie przewidzieć prognozę na kilka następnych dni to w przypadku miesięcy przewidywania są raczej ogólne, przez co trudno traktować je poważnie. Jaka zatem jest przewidywana pogoda na luty 2023? Również w tym przypadku zapowiadane są głównie opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Temperatury powinny natomiast utrzymywać się w granicach 0 stopni Celsjusza, a jedynie w okolicach Suwałk oraz Zakopanego na termometrze może przez dłuższy okres utrzymywać się -4ºC.

Podsumowując należy stwierdzić, że mimo rozwoju technologii długoterminowe prognozy pogody nadal nie są szczególnie dokładne. Oczywiście im dłuższa perspektywa tym mniejsza precyzja przewidywań, w związku z czym najlepiej opierać się na aktualnych danych, wykorzystując np. radar opadów. Można w ten sposób sprawdzić to, gdzie aktualnie pada deszcz, czy śnieg, co może być przydatne np. w przypadku szykowania się do dalekiej podróży.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę